Кого ќе го стигне кармата со доаѓањето на ретрограден Сатурн?

На 29 јуни, Сатурн преминува во ретроградна фаза во знакот Риби, што ги симболизира нашите длабоки, не секогаш свесни емоции.

Во астрологијата, ова соѕвездие е одговорно за фантазиите, несвесното и поврзаноста со Бога, а кога Сатурн се движи низ него, нè принудува да го прилагодиме фокусот и потрезвено да гледаме на се што нè „допира“. Пресвртот на секоја планета е, пред сè, повторување на лекции и ситуации низ кои сме „прелетале“ и сме решиле да ги изгубиме од вид.

Овој пат транзитот на Сатурн ќе се одвива од 29 јуни до 15 ноември. Тоа значи дека од 19 март до 8 јуни бевме соочени со доживување на оние емоции кои можеби не вознемируваа - запомнете што особено ве трогна пролетта. Веројатно сте ги „проживеале“ тие ситуации пребрзо и не сте размислувале за вашите чувства толку длабоко како што бара Сатурн.

Факт е дека оваа планета владее со јасност и рамнотежа, така што нејзината ретроградна фаза може да помогне да се открие некои емоционални прашања поврзани со духовниот раст.

На пример, ако не сте задоволни со нешто во врската, тогаш ќе мора да се соочите со потребата од длабоки разговори со партнерот. Ако сте во љубовен триаголник, тогаш нивото на вашите грижи всушност може да биде уште полошо поради свесноста за вашата осаменост.

Што да се прави во врска со тоа? Прифатете ја неповратноста на промените што треба да ги иницирате. Сатурн во Риби е заминување од празното, така што многу луѓе ќе донесат одлуки за раскинување или прекинување на врските за време на ретроградниот период.

Рибите се знакот на духовноста, а Сатурн е планетата на кармичките лекции. Нејзината ретроградна фаза ќе бара духовна свест од нас, кога вашата вера и скриените фантазии ќе излезат на површина. Во Тарот, Сатурн во Риби е Осумка пехар. Цитат од оваа карта: „Заминувам одовде бидејќи ова место или врска повеќе не ме исполнуваат. Верувам дека ќе најдам нешто што ме прави емотивно среќен/среќна. Им верувам на моите чувства, тие ме водат напред“.

Ретрограден Сатурн во Риби и помрачување на 18 септември

Ако летниот период на ретрограден Сатурн ќе нè врати на семејните контакти и ќе се фокусира повеќе на семејните работи и прашањата за недвижнини, тогаш на есен нè очекува вистинска емотивна бура.

Факт е дека на 18 септември за прв пат по 9 години ќе има помрачување во Риби во кое ќе учествува Сатурн.

Кога ретроградна планета учествува во помрачување, се чини дека целосно го враќа човекот назад во времето и му дозволува да го види она што не сакал да го забележи. Извесна лична емоционална непријатност, болка, страдање и чувство на осаменост ќе излезат на површина, но има и моќна терапија. Ова е случај кога Сатурн може да внесе важен пријател, психолог, учител или далечен роднина во животот на секој човек, дијалози кои ќе станат „храна“ за душата.

Тагови
реклама

Како да се ослободите од мувлата што се лепи на силиконот во веце?

Read more

Што да направите во случај да ви прегрее моторот на автомобилот?

Read more

Колку чекори дневно треба да правите за да бидете фит?

Read more

Сите ајкули тестирани на кокаин во Бразил биле позитивни

Read more

Живот

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Read more

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Read more

Гејмингот не е само обична игра

Read more

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Read more
 

Магазин

Колку долго бебето треба да спие со родителите во собата?

Читај повеќе

Што треба да јадеме често за здрави зглобови?

Читај повеќе

Како квасецот може да помогне во одржувањето на растенија во градината?

Читај повеќе

Шпагети со посен болоњезе сос - со леќа место месо

Читај повеќе

Гејмингот не е само обична игра

Читај повеќе

Сонцето влезе во огнениот Лав: Што ќе му донесе на вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Како да останете фокусирани додека работите?

Читај повеќе

Што го прави кафето нездраво?

Читај повеќе

Дали ја поттикнувате зависноста од смартфони кај вашите деца?

Читај повеќе