Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

За жал, сопствениците на дури 19 модели на Samsung не треба да се радуваат на новиот Android, бидејќи поддршката за нивните телефони наскоро завршува.

Иако Samsung го објави ажурирањето One UI 5.0 базирано на оперативниот систем Android 13 не толку одамна, многу корисници веќе чекаат за One UI 6.0. За жал, според листата од 19 телефони што беше објавена, нема сите да го дочекаат.

Тестирањето на новиот оперативен систем се очекува во јули или август, а како што објави веб-страницата Sammy Fans, ова се уредите кои нема да добијат Android 14:

Galaxy S10 Lite

Galaxy S20 FE

Galaxy S20 / Galaxy S20+ / Galaxy S20 Ultra

Galaxy Note 10 Lite

Galaxy Note 20 / Galaxy Note 20 Ultra

Galaxy Z Flip (LTE/5G)

Galaxy Z Fold 2

Galaxy A22 (LTE/5G)

Galaxy A32 (LTE/5G)

Galaxy A51

Galaxy A71

Galaxy Tab A8

Galaxy Tab A7 Lite

Galaxy Tab S6 Lite (2020)

Galaxy Tab S7 / Galaxy Tab S7+

Овие уреди веќе добија три големи надградби, од кои последната беше Android 13, односно One UI 5, а според политиката на компанијата, поддршката за овие уреди сега завршува. Ова, исто така, означува уште една голема пресвртница, бидејќи ова е почеток на крајот за најновите телефони Galaxy Note.

Како и да е, добрата вест е дека на сите флегшип телефони Galaxy лансирани по серијата Galaxy S21, како и на одредени телефони од средна класа, како што се Galaxy A53 и Galaxy A73, им се ветуваат четири години ажурирања на оперативниот систем и пет години безбедносни patches, па сопствениците на овие телефони не мора да се плашат дека следната година ќе ги видат нивните уреди на слична листа.

Ако се водиме од тековната надградба на софтверот, One UI 6 треба да пристигне најпрво на серијата Galaxy S23, по што следат моделите Galaxy S22 и сè уште ненајавените уреди на преклоп Galaxy Z Fold5 и Galaxy Z Flip5, а потоа и сите други поддржани телефони. Едвај чекаме да се случи тоа, бидејќи Samsung вети дека оваа година ќе биде побрз од кога било во ажурирањата на софтверот.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Мобилни

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Read more

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Read more

Кои телефони зрачат најмногу, а кои најмалку?

Read more

Нови детали за телефонот кој треба да биде конкуренција на iPhone

Read more
 

Гик

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Читај повеќе