Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

За жал, сопствениците на дури 19 модели на Samsung не треба да се радуваат на новиот Android, бидејќи поддршката за нивните телефони наскоро завршува.

Иако Samsung го објави ажурирањето One UI 5.0 базирано на оперативниот систем Android 13 не толку одамна, многу корисници веќе чекаат за One UI 6.0. За жал, според листата од 19 телефони што беше објавена, нема сите да го дочекаат.

Тестирањето на новиот оперативен систем се очекува во јули или август, а како што објави веб-страницата Sammy Fans, ова се уредите кои нема да добијат Android 14:

Galaxy S10 Lite

Galaxy S20 FE

Galaxy S20 / Galaxy S20+ / Galaxy S20 Ultra

Galaxy Note 10 Lite

Galaxy Note 20 / Galaxy Note 20 Ultra

Galaxy Z Flip (LTE/5G)

Galaxy Z Fold 2

Galaxy A22 (LTE/5G)

Galaxy A32 (LTE/5G)

Galaxy A51

Galaxy A71

Galaxy Tab A8

Galaxy Tab A7 Lite

Galaxy Tab S6 Lite (2020)

Galaxy Tab S7 / Galaxy Tab S7+

Овие уреди веќе добија три големи надградби, од кои последната беше Android 13, односно One UI 5, а според политиката на компанијата, поддршката за овие уреди сега завршува. Ова, исто така, означува уште една голема пресвртница, бидејќи ова е почеток на крајот за најновите телефони Galaxy Note.

Како и да е, добрата вест е дека на сите флегшип телефони Galaxy лансирани по серијата Galaxy S21, како и на одредени телефони од средна класа, како што се Galaxy A53 и Galaxy A73, им се ветуваат четири години ажурирања на оперативниот систем и пет години безбедносни patches, па сопствениците на овие телефони не мора да се плашат дека следната година ќе ги видат нивните уреди на слична листа.

Ако се водиме од тековната надградба на софтверот, One UI 6 треба да пристигне најпрво на серијата Galaxy S23, по што следат моделите Galaxy S22 и сè уште ненајавените уреди на преклоп Galaxy Z Fold5 и Galaxy Z Flip5, а потоа и сите други поддржани телефони. Едвај чекаме да се случи тоа, бидејќи Samsung вети дека оваа година ќе биде побрз од кога било во ажурирањата на софтверот.

Тагови
реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Мобилни

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Read more

Huawei е новиот лидер во продажба на смартфони на преклоп

Read more

Познати спецификациите на смартфоните Honor 200 и Honor 200 Pro

Read more

Poco F6 и F6 Pro се појавија на пазарот

Read more
 

Гик

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Читај повеќе

Астрономите за прв пат посведочија будење на црна дупка

Читај повеќе

Apple најави голема промена за iOS 18

Читај повеќе

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Читај повеќе

Apple го прекина развојот на Vision Pro 2, догодина ќе претстави подостапен модел

Читај повеќе

Научниците открија илјадници тони замрзната вода на Марс

Читај повеќе

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Читај повеќе

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе