Кои беа најбезбедните автомобили во 2015 година?

EuroNCAP ги објави резултатите од тестовите во 2015 година и ќе прогласи победниците како најдобри автомобили поделени во осум категории. Секоја година независната организација тестира десетици нови автомобили наменети за европскиот пазар.

Автомобилите се оценуваат во четири категории: Безбедност на возрасните патници, безбедност на децата во возилото, безбедност на пешаците и квалитетот на безбедносните системи за асистенција на возачот.

Врз основа на тие резултати во сите четири категории, возилото добива конечна оценка од одреден број на ѕвезди (1-5).

Со оглед на тоа дека различните класи не можат да се споредуваат само според бројот на ѕвездички, EuroNCAP на почетокот на секој година, објавува листа на најбезбедните возила од претходната година. Овој пат, неколку класи се исфрлени бидејќи имало премалку автомобили од таа класа за да биде вклучен тој сегмент.

Најбезбедни автомобили во 2015 се:

Голем SUV: Volvo XC90

Мал SUV: Mercedes GLC

Фамилијарен автомобил: Jaguar XE

Мал фамилијарен автомобил: Infiniti Q30

Компактен градски автомобил: Honda Jazz

Големо патничко комби: Ford Galaxy

Мало патничко комби: VW Touran

Спортски кабриолет: Mazda MX-5

Важно е да се спомне дека и покрај заострувањето на критериумите, во 2015 година, најголемиот дел од тестираните автомобили имаа максимални 5 ѕвездички, а разликите во безбедносните карактеристики се многу мали.

реклама

Авто новости

Прв поглед на новите 2020 BMW M3 & M4 со Top Gear

Read more

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Read more

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Read more

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Прв поглед на новите 2020 BMW M3 & M4 со Top Gear

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Читај повеќе
  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе
  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе