Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Лошата комбинација на храна може да доведе до болки во стомакот, надуеност, замор, гасови и непријатност.

Ако продолжите да консумирате погрешни комбинации на храна подолг временски период, тоа може да доведе до осип, хронични дигестивни проблеми и лош здив.

Исто така, комбинирањето на некомпатибилна храна може да ви ги отежне напорите за слабеење и/или одржување здрава телесна тежина. Кога станува збор за листата на оние видови храна кои не треба да се мешаат, се истакнуваат високопротеинските намирници, како и комбинациите на агруми со млеко кои можат да му наштетат на вашето варење.

Две високопротеински намирници

Јајцата и сувото месо се популарни намирници за појадок, но препорачливо е да се избегнува оваа комбинација. Овие две намирници се богати со протеини и се тешки за вашиот стомак. Ќе биде потребно повеќе време за да се сварат и двете. Прво треба да јадете лесни протеини, а потоа месо.

Цитрусно овошје и млеко

На млекото му е потребно подолго време за да се вари, а кога земате млеко и лимон или кое било цитрусно овошје заедно, млекото се коагулира. Ова може да доведе до чувство на „горење“ во желудникот.

Некои луѓе се и нетолерантни на лактоза, што значи дека не се способни да ја сварат лактозата присутна во млекото.

Млеко и банана

Комбинацијата на млеко и банана е тешка и одзема многу време за да се вари. Додека се вари храната, ќе се чувствувате уморни. Ако сакате да пиете милкшејк од банана, додадете прстофат цимет или морско оревче во прав за да го подобрите варењето.

Овошје со оброк

Овошјето лесно се вари, но може да потрае подолго кога се вари заедно со оброкот. Така, додека храната не се вари, овошјето се задржува и почнува да ферментира. Обидете се да избегнувате да јадете овошје со или веднаш по оброкот.

Сирење со ладен пијалок

Кој не сака пица со газиран сок? Колку и да звучи примамливо, оваа комбинација не е добра за вашето здравје. Треба да избегнувате да пиете ладен пијалок со јадења што содржат сирење, бидејќи комбинацијата може да доведе до тешкотии во апсорпцијата. Може да предизвика непријатност и абдоминална болка.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Здравје

Од преголема концентрација стануваме уморни, научниците открија зошто

Read more

Три причини зошто не е добро да пиете вода во текот на оброк

Read more

Моментот кога Дубаи „исчезна“ во песочна бура

Read more

Хормонот на стрес ги продолжува симптомите на ковид, покажа студија

Read more
 

Магазин

Од преголема концентрација стануваме уморни, научниците открија зошто

Читај повеќе

Четири едноставни работи кои целосно ќе ви го променат животот

Читај повеќе

Три причини зошто не е добро да пиете вода во текот на оброк

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Дубаи „исчезна“ во песочна бура

Читај повеќе

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Читај повеќе

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Читај повеќе

Хормонот на стрес ги продолжува симптомите на ковид, покажа студија

Читај повеќе

Се оствари неславното предвидување на Баба Ванѓа за 2022 година

Читај повеќе