Ќе се изненадите

Кои мажи најдолго издржуваат во кревет?

Ново истражување на Институтот Кинси откри интересни информации за тоа колку често луѓето имаат секс, како и за нивниот сексуален нагон и стил на живот.

Најчесто, но не и временски најдолго, секс имаат младите на возраст од 18 до 29 години. Според студијата, просечно имаат секс 112 пати годишно или двапати неделно.

Лицата на возраст од 30 до 39 години имаат секс поретко, односно 86 пати годишно или 1,6 пати неделно. Возрасната група од 40 до 49 години има двојно помалку сексуални односи од 20-годишниците, односно 69 пати годишно или помалку од еднаш неделно. Како главна причина за тоа го наведуваат стилот на живот и недостатокот на сексуална желба.

Кога станува збор за луѓето постари од 50 години, истражувачите велат дека постојат мал број истражувања кои би одговориле на ова прашање, сексуалноста на луѓето постари од 50 години не се проучува доволно. Според анализите, здравствената состојба, телесните потешкотии и опаѓањето на сексуалната желба се главни причини поради кои луѓето постари од 50 години имаа секс неколку пати годишно.

Што станува со траењето на сексот?

Истражувачите собрале 500 пара, ги ставиле во спална соба и го мереле времето на сексот. Учесниците имале за задача да притиснат копче кога се случувало пенетрација и стоп копче кај ејакулација.

Студијата открила дека кај повеќето луѓе сексот трае многу кратко, во просек 5,4 минути. Ова време се однесува исклучиво на секс без предигра, галење, допри и орален секс.

Најдолго издржале покрупните мажи, па може да се заклучи дека телесната тежина е еден од најважните фактори кога станува збор за ова прашање.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Љубов и секс

Колку сантиметри си додаваат мажите кога лажат за должината на пенисот?

Read more
Како најлесно да ги преболите бившите?

Како најлесно да ги преболите бившите?

Read more

Прашања што ќе ви покажат дали сте со вистинскиот партнер

Read more

Пет машки тајни за сексот кои секоја жена мора да ги знае

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе