Кои модели на автомобили имаат најголема километража?

Американскиот iSeeCars објави нова студија која испитува кои модели на автомобили имаат најголема километража. Студијата се занимава со американски возила, но индикативна е затоа што во неа постојано се појавува еден бренд кој е присутен и во Европа - Toyota.

Компанијата анализираше повеќе од два милиони користени возила продадени помеѓу јануари и октомври оваа година, кои беа на пазарот најмалку 10 од последните 20 моделски години и сè уште беа во производство за моделската 2020 година.

Потоа, возилата беа рангирани врз основа на големата километража, гледајќи колку километри поминаа првите 1% од возилата (за секој модел).

Откриено е дека 1% од теренците на Toyota Sequoia имаат најмалку 477.185 км на километражата, што укажува на тоа дека овие модели се изградени за да траат, додека второто место го зазеде и Toyota, но моделот Land Cruiser со 450.996 км.

Првите пет места ги заокружуваат Chevrolet Suburban (427.654 км), Toyota Tundra (412.027 км) и GMC Yukon XL (406.134 км).

Пикапите и теренците доминираа на листата, иако неколку патнички автомобили се најдоа на првите десет, вклучувајќи ги и Toyota Prius (403.303 км) и Toyota Avalon во заминување (395.432 км).

Меѓу автомобилите, други модели кои можат да поминат долги растојанија за време на нивниот работен век се Toyota Camry Hybrid (371.029 км) и Chevrolet Impala (370.701 км).

За пикап камионите, Toyota Tundra беше на врвот, а потоа Honda Ridgeline (400.194 км) и Toyota Tacoma (378.308 км). Јапонскиот производител очигледно постојано се грижи за квалитетот.

Интересно, европските производители кои ги продаваат своите модели во САД не се на оваа листа.

Во случајот на електричните возила, конкуренцијата е далеку поскромна, бидејќи само два модели биле присутни во најмалку 10 од изминатите 20 години. Тоа се Tesla Model S со 215.649 км и Nissan Leaf со 157.846 км.

Иако електричните возила можат да им заштедат на возачите многу пари за гориво и трошоци за одржување, деградацијата на батериите е сериозен проблем, а трошоците за замена на батериите се високи.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Авто новости

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Read more

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Read more

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Read more

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Read more
 

Автомобили

Ferrari постигна нов рекорд во продажба

Читај повеќе

Продаден најскапиот нов автомобил во историјата

Читај повеќе

Дилема: Класични зимски или универзални гуми?

Читај повеќе

Дали за поголеми автомобили треба да се плаќа поскап паркинг?

Читај повеќе
  • filter

Дебитираше Mercedes GLE за 2023

Читај повеќе

Range Rover Velar доби редизајн

Читај повеќе

Како правилно да ги чувате летните гуми за време на зимата?

Читај повеќе

Заврши растот на цените на половните возила

Читај повеќе

Кои се најсигурните автомобили во кои возачите имаат доверба?

Читај повеќе