Кои намирници немаат рок на траење?

Најчесто, кога купуваме намирници внимаваме на нивниот рок на траење. Многу од нив може да бидат токсични и лоши по организмот доколку се користат по наведениот рок на траење.

Но, знаете ли дека има и намирници кои немаат рок на траење? Еве за кои производи станува збор:

Мед

Медот има неограничен рок на траење, а покрај тоа што може да ја промени бојата или да се кристализира, и понатаму е добар за јадење.

Јаболков оцет

Според Eat By Date, оцетот нема рок на траење, тоа е така поради киселата природа. Оцетот е самоодржлив и не му треба ладење. Поради тоа може да купите поголема количина оцет без да стравувате дека ќе се расипе.

Густин

Доколку правилно го чувате на суво и студено место, може да го користите долго време. Скробот може да се расипе доколку дојде во допир со воздух. Тогаш се создаваат кристали и грутки, што укажува дека можеби веќе не е добар за употреба.

Сол

Чистиот натриум хлорид постои веќе неколку милијарди години, па воопшто не е чудно што трае вечно. Често се користи за заштита на храната од мувла и бактерии, помага долго време да ја задржи свежината. Морската сол не може да се расипе, засекогаш останува свежа.

Шеќер

Слично како и солта, шеќерот може да трае вечно ако го чувате подалеку од влага и извори на топлина. Кај шеќерот не е проблем да го одржите свеж, туку да спречите да не стане тврд. Шеќерот никогаш нема да се расипе бидејќи не поддржува развој на бактерии.

Жестоки пијалаци

Не мора да брзате да го довршите шишето со жесток пијалак ако е добро затворено и е на студено место, тогаш може да трае подолго време. Со текот на времето пијалаците може незначително да ја променат аромата, но тоа веројатно нема ни да го почувствувате.

Ориз

Дури и ако кутијата е полна со прашина, внатре оризот е подеднакво добар како и кога е купен. Тоа важи за сите типови ориз освен кафеавиот поради поголемиот удел на масти склони кон расипување. Единствено мора да внимавате при складирањето, да биде заштитен од инсекти.

Соја сос

Соја сосот е уште една намирница за која не мора да се грижите кога станува збор за рокот на траење. Кога ќе извадите некое старо шише од фрижидерот, не мора да го фрлите, може да продолжите со употреба.

реклама

Русија го враќа ударот: Ќе носи војска на Куба и во Латинска Америка

Read more

Најпривлечната фудбалерка во светот ја потврди врската со Даглас Луис

Read more

Пукање во Украина: Војник со „калашников“ уби 5 чувари во воена фабрика

Read more

Најочигледниот знак дека ви треба повеќе витамин Д

Read more

Чек дис аут

Пази да не паднеш додека работиш, фејл компилација

Read more

Кој е докторот кој спаси два живота на стадионите во Англија за три месеци?

Read more

Најидиотските поплаки на туристи низ светот

Read more

Мечка му влезе в куќа, успешно се одбрани и ја избрка

Read more
 

Магазин

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Зошто треба да поставите системи, а не цели?

Читај повеќе

Што треба да прашате на интервју за работа?

Читај повеќе

Девет реченици кои не смеете да ги изговорите кога раскинувате

Читај повеќе

Зошто ригорозните диети не успеваат на долг рок?

Читај повеќе

Топло или ладно кафе – кое е поздраво?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто треба да почнете да јадете хелда секој ден?

Читај повеќе

Јасни знаци дека ви недостига витамин Б

Читај повеќе

Која е најчестата причина за расправија во врска?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фокусирајте се на нозете: 12 минути ефикасни вежби за слабеење

Читај повеќе