Кои намирници се најлоши за здравјето на срцето?

Без разлика на возраста, кардиолозите советуваат дека можеме да уживаме во секој вид храна, сè додека јадеме умерено. Во спротивно, по долго време консумирање на големи количини од овие намирници најмногу може да биде загрозено кардиоваскуларното здравје.

Според кардиологот Џеф Етертон, особено треба да бидеме внимателни со овие три намирници:

Помфрит

Ниту една пржена храна не е здрава за срцето бидејќи има висок процент на заситени и транс масти, две работи кои би требало да прават мал процент од нашата исхрана. Но, од сите пржени храни помфритот се истакнува како најлоша.

„Исто како да сте зеле парче чист јаглехидрат, а потоа сте го испржиле и добро посолиле“, објаснува Етертон. „Но, проблемот е во тоа што нашето тело копнее по натриум и лоши масти“.

Советува помфритот да го замените со здрави „грицки“ на растителна база.

Преработено месо (особено колбаси)

Преработеното месо нема добра репутација меѓу кардиолозите бидејќи оваа категорија храна (која вклучува сланина, шунка, колбаси и виршли) го зголемува ризикот од срцеви заболувања. Етертон вели дека сланината не е најлошата намирница во оваа категорија. Поради високиот процент на заситени масти најлоши се колбасите.

Црвено месо

Црвеното месо има значителна количина холестерол и заситени масти, како и состојки слични на аминокиселини, кои се лоши за здравјето на срцето.

„За да бидете сигурни, ограничите го внесувањето на немасно црвено месо на помалку од 10 проценти во исхраната“, советува кардиологот.

Овој совет важи и за свинското месо кое исто така е полно со заситени масти, пишува Thrillist.

реклама

Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Read more

Што значи сиромаштија во богатата Германија?

Read more

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more

Здравје

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Read more

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Read more

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Read more

Радикално чистење на крвните садови - метод кој го регулира холестеролот за 40 дена

Read more
 

Магазин

Зошто лицето ви е отечено наутро?

Читај повеќе

Предупредувачки знаци дека сте во врска со партнер кој може да стане насилен

Читај повеќе

Што открива за вас датумот на кој сте родени?

Читај повеќе

Чистење на црниот дроб: Еликсир од три состојки кој ги елиминира мастите и токсините

Читај повеќе

Како совршено да сварите тестенини?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 неверојатни откриени артефакти

Читај повеќе

Или ги знаете, или сте еден од нив - хороскопски знаци кои се шампиони во трошење

Читај повеќе

Кои луѓе никогаш не треба да пијат кафе?

Читај повеќе
  • filter

Битолската мода низ објективот на браќата Манаки

Читај повеќе