Кои раси на кучиња се помалку отпорни на високите температури и жештини во град?

Некои сопственици на кучиња треба да бидат дополнително внимателни кога температурите се зголемуваат.

Растот на температурите особено е забележлив во градските средини, каде бетонот и асфалтот брзо се загреваат, а бавно се ладат.

„Високите температури можат различно да влијаат на кучињата во зависност од голем број фактори, и препорачливо е да избегнувате да го носите вашето куче надвор кога температурите надминуваат 29 °C, особено ако влажноста е висока“, нагласува ветеринарката Анџела Бил.

Кога кучињата се изложени на жешки надворешни површини, тие може да добијат болни изгореници на перничињата на нивните шепи, што доведува до непријатност, куцање и потенцијално сериозни повреди.

Одредени раси на кучиња се исто така поподложни на проблеми поврзани со топлина, како што е топлотниот удар, што е опасна по живот состојба за кучињата што бара итна ветеринарна помош.

Чау Чау

Според истражувањата, кучињата од оваа раса имаат 17 пати поголеми шанси да добијат топлотен удар од просечното куче. Тоа е поради огромниот слој на влакна што го покрива нивното тело.

Булдог

Брахицефаличните раси, како што се англиските и француските булдози, со краткиот нос и издолженото меко непце, имаат потешкотии да ја регулираат температурата на телото и се многу чувствителни на топлотен удар.

Бордошка дога

Бордошка дога е исто така брахицефалична раса, а нивното рамно лице е исклучително подложно на топлотен удар.

‘Рт

Иако на почетокот не се чини дека ‘ртовите би можеле да бидат особено изложени на ризик во топлината, нивната голема мускулна маса во однос на нивната големина ги прави подложни на топлотен удар. Со вежбање, нивната основна температура може значително да се зголеми, особено во топлите денови.

Кавалерски шпаниел на Кралот Чарлс

Оваа раса е почувствителна на топлотен удар бидејќи има порамно лице, меко крзно и склони се кон дебелеење, што е исто така фактор на ризик.

Мопс

Мопсот е уште една брахицефалична раса со која треба да бидете внимателни во топлите денови. Покрај ризикот од топлотен удар, оваа раса има и ризик од долгорочно оштетување на органите како што се срцето, бубрезите и црниот дроб.

Англиски спрингер шпаниел

Оваа раса е позната по тоа што е многу физички активна и има дебел слој крзно што ја прави почувствителна на топлотен удар.

Златен ретривер

Златните ретривери се чувствителни на топлина бидејќи нивниот дебел двоен слој крзно ги прави склони кон прегревање, па затоа треба да им се обезбеди многу сенка и вода.

Хаски

Хаските се познати по нивната способност да напредуваат во постудени клими. Но, иако можат да живеат во топло време, нивниот дебел слој крзно може да претставува ризик од прегревање.

Маламут

Маламутите имаат дебел двоен слој крзно кој ги штити од студот. Сепак, ова палто ги прави склони кон прегревање при топло време. Кога температурата се зголемува, температурата на телото брзо им се зголемува, што доведува до топлотна исцрпеност или топлотен удар.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Живот

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Read more

Опасен TikTok тренд ветува идеално исончан тен

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе