Кои раси на кучиња живеат најдолго?

Истражувањето објавено во Scientific Reports нуди детална слика за тоа колку долго живеат кучињата, во зависност од нивната раса, големина и обликот на лицето.

Поконкретно, малите и долгите кучиња имаат тенденција да живеат најдолго, додека поголемите и со рамен нос имаат пократок животен век, покажа студија од Обединетото Кралство.

Овие наоди можат да им помогнат на сопствениците на домашни миленици, засолништата за животни и одгледувачите да донесат поинформирани одлуки за здравјето и благосостојбата на кучињата.

Според студијата, кучињата живеат во просек од 10 до 13,7 години. Сепак, исто како и луѓето, животниот век на кучињата варира во голема мера во зависност од голем број фактори, од генетика до начин на живот и големина. Истражувачите сакале да ги испитаат овие карактеристики нашироко и да видат дали се појавиле некакви обрасци.

Кога тимот ја разгледал големината и обликот на лицето, откриле дека помалите и долгите кучиња живеат подолго од поголемите, исправени кучиња. Минијатурните јазавичари, на пример, кои се и мали и со долг нос, имале просечен животен век од 14 години, во споредба со само 9,8 години за француските булдози, кои се средни кучиња со рамен нос.

Кучињата со рамен нос или брахицефалични кучиња имаат многу познати здравствени проблеми, вклучувајќи проблеми со дишењето и нетолеранција на топлина, но останува нејасно дали и како овие фактори придонесуваат за ризикот од рана смрт.

Меѓу 155-те раси вклучени во студијата, ланкашир хилерите имаат тенденција да живеат најдолго, со просечен животен век од 15,4 години. Зад нив се тибетските шпаниели (15,2 години), болоњските кучиња (14,9 години), шиба ину (14,6 години) и џуџестите континентални шпаниели (14,5 години).

Расите со најкраток животен век биле кавкаското овчарско куче (5,4 години), преса канарио (7,7 години) и кане корсо (8,1 година).

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Финансиски хороскоп од 15 до 21 јули

Read more

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Read more

Живот

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Read more

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Read more

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Read more

Дали успеа експериментот на Венеција да наплаќа за влез во градот?

Read more
 

Магазин

Нова јапонска апликација за запознавање им помага на осамените да најдат ВИ партнери

Читај повеќе

Како да препознаете дали сте навистина гладни или само стрвни?

Читај повеќе

Истражување откри што никогаш не треба да користите в хотел

Читај повеќе

4 намирници богати со влакна го подобруваат варењето

Читај повеќе

Психолог откри 3 типа на родители кои ги поттикнуваат своите деца да бидат разгалени

Читај повеќе

Трик како да постигнете совршен вкус на варената пченка

Читај повеќе
  • play_arrow

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Читај повеќе

Докторка открива што може да ви помогне ако ви се лоши на пат

Читај повеќе

Дали успеа експериментот на Венеција да наплаќа за влез во градот?

Читај повеќе