Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Многу луѓе веруваат дека електричните автомобили не предизвикуваат такви емоции зад воланот како автомобилите со мотор со внатрешно согорување.

Во оваа листа можете да ги најдете десетте најбрзи електрични автомобили кои сигурно ќе бидат забавни за возење.

1. Rimac Nevera

Rimac Nevera постави нови одредници за перформансите на автомобилот. Четири електрични мотори произведуваат 1914 коњски сили и го носат хиперавтомобилот од 0 до 100 км/час за само 1,9 секунди, а до 160 км/час за 4,3 секунди.

2. Aspark Owl

Сериската верзија на Aspark Owl беше претставена во ноември 2019 година на меѓународниот автомобилски саем во Дубаи. Овој италијански хиперавтомобил користи четири електрични мотори (по еден за секое тркало), кои заедно генерираат 2012 КС. Оваа конфигурација му овозможува да забрзува од 0-100 км/час за 1,9 секунди и да достигне максимална брзина од 400 км/час.

3. Pininfarina Battista

Pininfarina Battista беше официјално претставен на Саемот за автомобили во Женева во 2019 година и е базиран на истата платформа како и Rimac Nevera. Опишаниот модел се произведува во Италија, а неговото производство е строго ограничено - ќе бидат направени само 150 примероци. Четири електромотори со вкупна моќност од 1.914 КС гарантираат забрзување од 0-100 км/час за помалку од 2 секунди и максимална брзина од 350 км/час.

4. Lotus Evia

Lotus Evia ја виде светлината на денот во 2019 година и според најавите ќе бидат направени само 130 примероци. Секој од нив ќе биде опремен со четири електромотори (еден на тркало), кои ќе испорачуваат до 2.000 КС. Иако поминаа 3 години од премиерата на овој автомобил, сè уште не се познати неговите точни перформанси - познато е само дека Evia ќе достигне „стотка“ за помалку од 3 секунди од стартот, а максималната брзина ќе надмине 320 км/час.

5. Plaid Tesla Model S

Tesla Model S дебитираше на домашниот пазар во 2012 година. Се нудат две верзии на мотори, помоќната Plaid со три мотори и погон на четири тркала. Моќта од дури 1.020 КС овозможува спринт од 0 до 100 км/час за 2,1 секунда и максимална брзина од 320 км/час.

6. NIO EP9

Nio EP9 е кинески хиперавтомобил чија светска премиера се случи во 2016. Вкупно ќе бидат направени само 16 такви модели, а ниту еден од нив не е одобрен за јавен сообраќај. За возење на Nia EP9 беа користени четири електромотори со максимална моќност од 1360 КС. Ова ви овозможува да достигнете „стотка“ за помалку од 3 секунди од почетокот и да забрзате до 313 км/час.

7. Lucid Air Dream Edition

Lucid Air во својата производна верзија беше претставена во 2020 година, а директни конкуренти му се Tesla Model S, Mercedes EKS и BMW i7. Оваа американска лимузина е достапна во неколку верзии на мотори, а врвната варијанта има моќност од 1111 КС, што му овозможува да забрза од 0 до 100 км/час за 2,7 секунди и да достигне максимални 270 км/час.

8. Porsche Taycan Turbo S

Porsche Taican дебитираше во 2019 година и е достапен во три каросериски стилови - седан, Sport Turismo вагон и Cross Turismo вагон. Круна на широкиот опсег на мотори е варијантата Turbo S, која нуди неверојатни 761 КС во режимот Launch Control и потребни се само 2,8 секунди за да забрза од 0 до 100 км/час. Неговата максимална брзина е 260 км/час.

9. Performance Tesla Model 3

Tesla Model 3 започна да се продава на американскиот пазар во 2017 година, но сè уште не е официјално достапен во Србија. Се нудат три верзии на мотори, од кои најсилна е Performance со два мотори со вкупна моќност од 566 КС и погон на сите тркала. Оваа конфигурација ви овозможува да забрзате до „стотка“ за 3,3 секунди од самиот почеток и да достигнете максимални 260 км/час.

10. EV6 GT

Kia EV6 беше официјално претставен минатата година. Купувачите можат да избираат од неколку варијанти на мотори, а GT варијантата е на врвот на гамата. Врвната варијанта е опремена со два електрични агрегати (по еден за секоја оска) и има вкупна моќност од 585 КС. Тоа значи забрзување од 0 до 100 км/час за 3,5 секунди и максимална брзина од 260 км/час.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Авто новости

Ибра се почести со ново Ferrari за 41. роденден

Read more

Рачниот менувач ја губи популарноста - автоматиците го освојуваат пазарот

Read more

Tesla во Берлин веќе произведува 2.000 автомобили неделно

Read more

Фиќојада - необична парада на симболот на поранешна Југославија

Read more
 

Автомобили

Ибра се почести со ново Ferrari за 41. роденден

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Најчистиот автомобил во светот - си ја собира дури и прашината од гумите

Читај повеќе

Рачниот менувач ја губи популарноста - автоматиците го освојуваат пазарот

Читај повеќе

Tesla во Берлин веќе произведува 2.000 автомобили неделно

Читај повеќе
  • play_arrow

Фиќојада - необична парада на симболот на поранешна Југославија

Читај повеќе

Флојд Мејведер доби доживотна забрана да купува во Bugatti 

Читај повеќе

Tesla Cybertruck ќе биде водоотпорен и ќе може да плови

Читај повеќе
  • filter

Враќање на легендарниот рели автомобил, цената - астрономска

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа производниот погон за хрватскиот Rimac Nevera?

Читај повеќе