Кои се фаворити за победник на Евровизија 2021?

Во тек се последните подготовки за новото издание на Изборот за песна на Евровизија, што започнува на 18 мај 2021 година - кога ќе се одржи првото полуфинале на ова големо музичко натпреварување.

Според сегашните податоци прикажани од обложувалниците, најголем фаворит за победа е Италија.

Оваа година, 39 земји ќе учествуваат на Евровизија. Три големи фаворити се Италија (22 проценти), Франција (20 проценти) и Малта (12 проценти).

Remote video URL

За потсетување, Малта до неодамна беше најголем фаворит за победа - но ситуацијата се смени по првата проба, кога претставничката Дестини доби неколку лоши критики за стајлингот и настапот.

Исланд е на четвртото место, по што следуваат Кипар, Бугарија, Швајцарија, Украина, Литванија, Грција, Русија, Шведска, Финска, Сан Марино и Норвешка.

Remote video URL

Хрватска во моментов е на 17-то место, Србија на 23-то и Словенија на 35-та - со, судејќи според обложувалниците, со многу мали шанса за победа.

На листата осум најдобри од Балканот, најголем фаворит е Бугарија, по која следат Грција, Хрватска, Романија, Србија, Албанија, Северна Македонија и Словенија.

Remote video URL

Погледнете ја втората проба на нашиот претставник Васил Гарванлиев:

Remote video URL
реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Актерката Силвија Стојановска доби затворска казна за транспорт на кокаин

Read more

Што ќе случи во вашето тело кога ќе се откажете од пивото?

Read more

Музика

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Read more

Публиката се враќа на овогодинешните MTV Music Video Awards

Read more

Били Ајлиш ги шокираше фановите со новиот спот

Read more

Рики Мартин за неговата сексуалност: Со години бев збунет

Read more
 

Сцена

Сандра Булок и Бред Пит ќе глумат во филмот „Bullet Train“

Читај повеќе
  • play_arrow

„A Quiet Place 2“ стана филм со најголема заработка во текот на пандемијата

Читај повеќе

Ris Flower, “All I Wanna Know” прв сингл од новиот проект “Live Power Session”

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Почина Нед Бити, најангажираниот актер во Холивуд

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеси Џеј објави нова песна по четири години

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаат сега актерките од серијата „Sex and the City“?

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв трејлер за „Nine Perfect Strangers“ – новата серија со Никол Кидман

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го првиот трејлер за новата „Gossip Girl“

Читај повеќе