Кои се можните негативни страни на јадење путер од кикиритки?

Путерот од кикиритки за многумина е омилен додаток во појадокот со овес, вкусна ужина или состојка во здрави десерти. Сепак, вашата дневна доза од оваа храна може да предизвика некои негативни несакани ефекти.

Може да предизвика рефлукс на киселина

Рефлуксот на киселина може да биде многу непријатен. Диететичарот Триста Бест вели: „Премногу путер од кикиритки може да предизвика или да го зголеми рефлуксот на киселина, инаку познат како GERB“.

GERB е дигестивно нарушување кое се јавува кога киселите гастрични сокови или храната и течностите се влеваат назад во хранопроводот од желудникот, предизвикувајќи чувство на печење. Тоа е исто така друго име за рефлукс на киселина.

„Путерот од кикиритки е добар за луѓето со GERB, но во умерени количини бидејќи е прилично мрсен“, вели таа.

Масната храна може да предизвика опуштање на мускулите кои го одвојуваат хранопроводот од желудникот, дозволувајќи ѝ на стомачната киселина да помине во хранопроводникот.

Може да внесувате нездрави масти

Некои брендови на путер од кикиритки може да содржат повеќе масло ако не е чист производ. Путерот од кикиритки е одличен извор на здрави масни киселини. Сепак, некои брендови обично додаваат дополнителни масла, како што се палмино или целосно хидрогенизирани растителни масла, кои ја зголемуваат количината на заситени масти во вашата исхрана.

Може да го зголемите внесот на додаден шеќер

Комерцијалните брендови кои додаваат масло во путерот од кикиритки често додаваат и шеќер. Внимавајте на декларациите и обидете се да консумирате 100 проценти путер од кикиритки, без никакви додатоци.

Путерот од кикиритки може да содржи опасен вид мувла

Изненадувачки, путерот од кикиритки може да содржи канцероген наречен афлатоксин, кој се наоѓа во мувлата Aspergillus, но некои истражувања покажаа дека тоа е можно, според Eat This, Not That.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Здравје

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Read more

Зошто сум за абортус

Read more

ФДА предупреди во вода да не се користи гумен околувратник за бебиња

Read more

Храна која штити од УВ зрачење: Јадете ги овие намирници

Read more
 

Магазин

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Читај повеќе

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Читај повеќе

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Читај повеќе

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Читај повеќе