Кои се најбезбедните автомобили според EuroNCAP?

Откако EuroNCAP изведе тестови за безбедност за 18 нови патнички автомобили во текот на оваа година, сега ги објави и победниците според класите.

Организација направи нови критериуми за оценување, па сега се вреднува и автоматското сопирање во случај возилото да детектира пешак на патот, а воведено е и двојно оценување за ист модел во две различни изведби - со стандарден пакет и со дополнителна безбедносна опрема.

Првично се тестира основниот модел, а потоа и верзијата опремена со дополнителните системи.

Во сегментот на „големи фамилијарни возила“, првото место го освои Toyota Prius. Во категоријата „мали фамилијарни возила“, првото место му припадна на уште еден хибрид, Hyundai Ioniq. Иако овие возила се конкуренти, поради различните димензии EuroNCAP ги вброи во две различни групи.

Во третата категорија за мали SUV и Off-road модели, победата ја однесе Volkswagen Tiguan.

Покрај овие три модели, EuroNCAP за 2016 година ги одвои и Seat Ateca, како модел со одлични безбедносни карактеристики, како и Mercedes S Class кој не може да биде прогласен за најдобар модел во својата класа, бидејќи е единствен тестиран од таа категорија во текот на оваа година.

реклама

Авто новости

Прв поглед на новите 2020 BMW M3 & M4 со Top Gear

Read more

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Read more

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Read more

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Прв поглед на новите 2020 BMW M3 & M4 со Top Gear

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Зошто Американците не го сакаа легендарното „југо“?

Читај повеќе
  • filter

VW ѝ се „закани“ на Tesla: Ќе произведуваме 500.000 електрични модели годишно

Читај повеќе
  • filter

Nissan 300ZX од 1990 година се продава со иста цена како новиот модел 370Z

Читај повеќе
  • filter

BMW ги откри деталите за новата генерација на моделите M3 и M4

Читај повеќе
  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе