Кои се најлудите мегапроекти кои моментално се градат?

На неколку локации ширум светот во моментов се одвива изградба на неколку мегапроекти кои по нивното комплетирање треба да бидат величествени зданија.

Во Кина во тек е изградба на супербрз воз кој ќе достигнува брзина до 620 километри на час и со тоа ќе биде најбрзиот воз на светот. Возот е толку модерен што е двапати полесен од моментално најбзриот воз, троши многу малку и како што стојат работите голема е веројатноста негвата максимална брзина да достигнува и до неверојатно 800 километри на час.

Сите сме слушнале за црквата Саграда фамилија во Барселона. Иако нејзината изградба е почната уште во далечната 1882 година, таа и ден денес е во изградба, па мораме да ја вклучиме во оваа листа. И сѐ уште не знае кога ќе биде готова бидејќи често само некој проблем изледува и изградбата се стопира, па продолжува.

Мостот Пинтан во Кина моментално важи за најголемиот мега проект кој е во изградба. Мостот е толку голем што еден од потпорните столбови е повисок од Ајфеловата кула.

Remote video URL
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Чек дис аут

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Read more

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Американка тврди дека е магнетизирана од вакцината, сите ѝ се смеат

Read more
 

Магазин

Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Читај повеќе

Колку сон му е потребно на вашето бебе?

Читај повеќе

Пет знаци дека сте во врска со маж кој се плаши од долга врска и брак

Читај повеќе
  • play_arrow

10 HIIT вежби за топење на масните наслаги на стомакот

Читај повеќе

Родители споделуваат причини зошто не би имале деца кога би можеле да го вратат времето

Читај повеќе

Колку јајца треба да јадете дневно?

Читај повеќе

Mozzart за секој гол на Македонија донира милион денари!

Читај повеќе

Основниот рецепт за палачинки од 1967 година

Читај повеќе

Уникатната убавина на Шар Планина конечно ќе биде крунисана во Национален парк

Читај повеќе