Кои се најпопуларните графички картички меѓу Steam гејмерите?

Според најновото истражување на Steam Hardware & Software, дојде до промена во поредокот на користење на графичките картички.

GeForce GTX 1060 е најпопуларниот графички процесор на Steam веќе шест и пол години, но сега тоа место ѝ припадна на помладата картичка GTX 1650.

GTX 1650 го користат 6,27% од играчите, што е зголемување од 0,60% во однос на претходниот месец, додека GTX 1060 забележа пад на корисниците за 1,85%.

Што се однесува до самата листа, во ТОП 10 нема ниту една графичка картичка на Intel или AMD, туку само модели на Nvidia.

1. Nvidia GeForce GTX 1650

2. Nvidia GeForce GTX 1060

3. Nvidia GeForce RTX 2060

4. Nvidia GeForce RTX 3060 Laptop GPU

5. Nvidia GeForce GTX 1050 Ti

6. Nvidia GeForce RTX 3060

7. Nvidia GeForce GTX 1660 Ti

8. Nvidia GeForce RTX 3070

9. Nvidia GeForce GTX 1660 SUPER

10. Nvidia GeForce GTX 1050

реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Гејминг

Игрицата Redfall на Xbox и PC носи лов на вампири во отворен свет

Read more

Гејмери објавија тајни на американски борбени авиони

Read more

Sony најави 13 нови наслови за PlayStation VR2

Read more

Како се менуваше легендарната игра FIFA од 1993 година до денес?

Read more
 

Гик

Сè поголем притисокот врз Apple и Google да го забранат TikTok

Читај повеќе

Instagram тајно работи на наплата за верификуван профил

Читај повеќе

Бил Гејтс: Подобро да платам за вакцини отколку за патување на Марс

Читај повеќе

Колку чини денес неотпакуван iPhone од првата генерација?

Читај повеќе
  • play_arrow

Razer го претстави своето најлесно гејмерско глувче досега

Читај повеќе
  • play_arrow

Астрономски чуда со слично име, но различна природа

Читај повеќе
  • play_arrow

Што може најголемиот автономен електричен товарен авион во светот?

Читај повеќе

Зошто брзо ви се празни батеријата на телефонот?

Читај повеќе

Кина успешно клонирала три „суперкрави“

Читај повеќе