Кои се најпопуларните имиња во светот?

Имињата Миа, Ема, Лиам и Ноа со години се на врвот по популарност.

Сепак, Мухамед или Мохамед е едно од најчестите имиња во светот. Ова е последица на бројното муслиманско население во светот и традицијата меѓу припадниците на таа религија своите синови да ги именуваат по исламскиот пророк Мухамед.

Во западните земји, меѓу најчестите имиња се Мери (Марија), Џон (Иван), Џејмс (Јаков) и Мајкл (Михаил).

Во Кина, најчестото име е Веи, кое може да има различни значења во зависност од тоа кои знаци се користат за да се напише. Некои од неговите најпопуларни значења се „голем“ и „моќен“.

реклама

Живот

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Read more

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе