Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Индустријата за паметни телефони моментално е во пад во однос на вкупната испорака на уреди, со двоцифрен пад во споредба со минатата година. Но, се покажа дека сегментот на телефони од врвна класа (500 долари / 465 евра и повеќе) го одбегна тој тренд.

Компанијата за следење на технолошкиот пазар Canalys откри дека сегментот high-end пораснал за 4,7% во споредба со минатата година.

Canalys, исто така, објави листа на топ 15 најпопуларни врвни телефони врз основа на резултатите од испораката на мало.

Очекувано, уредите на Apple iPhone го зазедоа првото место, па така iPhone 14 Pro Max, iPhone 14 Pro, iPhone 14 и iPhone 13 се најдоа на прво, второ, трето и четврто место. Другите два модели на iPhone – iPhone 14 Plus (шесто) и iPhone 12 (осмо) – го заокружија придонесот на Apple.

Samsung исто така помина солидно во овој сегмент како и Apple, со шест уреди. Најзначајно, Galaxy S23 Ultra го зазеде петтото место, победувајќи го iPhone 14 Plus. Друг значаен кандидат беше Galaxy Z Flip 4, кој заврши на десеттото место и исто така е единствениот телефон на преклоп на листата. Galaxy S23 (седмо), Galaxy S23 Plus (деветто), Galaxy S22 (12-то) и Galaxy S21 FE (15-то) исто така се најдоа на првите 15.

Конечно, Xiaomi 13 (13-то) и Huawei Mate 50 (14-то) беа единствените телефони кои не се од Apple или Samsung на оваа листа на најдобри водечки телефони во Q1 2023 година.

URL
реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Мобилни

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Read more

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Read more

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Read more

Колку чинат деловите за поправка на iPhone 15?

Read more
 

Гик

Windows 11 добива голема надградба, фокус на една функција

Читај повеќе

Научници пресметаa кога Земјата ќе биде погодена од астероид со моќност од 22 атомски бомби

Читај повеќе

Решена е децениската мистерија што ги прави отпечатоците од „копита“ на дното на океанот

Читај повеќе

Apple започна со продажба на iPhone телефони произведени во Индија

Читај повеќе

Робот ќе пребарува објекти што горат и ќе наоѓа луѓе што треба да се спасат

Читај повеќе
  • filter

Xiaomi ги претстави Redmi Note 13, 13 Pro и 13 Pro+

Читај повеќе

Дали црните дупки се зголемуваат како што универзумот се шири ?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА воопшто не постоеше?

Читај повеќе

Xiaomi Redmi Note 13 Pro ќе има невообичаено висок капацитет на меморија и брзина на полнење

Читај повеќе