Кои се првите знаци дека сте закачиле вирус на телефонот?

Има неколку знаци кои укажуваат на присуство на малициозен софтвер, а доколку ги забележите, треба веднаш да дејствувате.

 

Без разлика кој уред го користите, нема целосна безбедност и секогаш постои можност вашиот компјутер, таблет или телефон да бидат заразени со некој злонамерен софтвер.

Генерално се смета дека телефоните на Apple се побезбедни од Android (Џеф Безос, чиј iPhone беше заразен преку видеопорака на WhatsApp, не би се согласил), така што на сите корисници на оперативниот систем на Google им се советува да ја користат официјалната продавница за апликации Play Store на Google, наместо надворешни продавници за апликации, иако и тоа не е гаранција за целосна безбедност.

Ако вашиот телефон одеднаш почне да се однесува чудно, односно забележите промени кај него, постои можност да е заразен со малициозен софтвер.

Ова се шесте најчести знаци дека вашиот Android уред може да е заразен со малициозен софтвер.

 • Вашите контакти добиваат спам пораки од вас - ако вашите пријатели и колеги одеднаш почнат да добиваат спам пораки што не сте ги пратиле, постои можност на телефонот да имате малициозен софтвер кој ја „киднапирал“ вашата е-пошта и испраќа пораки од неа.
 • Поп-ап реклами - рекламите што се појавуваат на екранот на вашиот телефон се исто така знак дека имате несакан софтвер на вашите уреди. Тоа е вид на малициозен софтвер наречен adware кој е дизајниран да им покаже на корисниците бројни реклами.
 • Непознати апликации инсталирани на телефонот - појавата на икони на непознати апликации, односно оние што не сте ги инсталирале на вашите уреди, е уште еден знак за потенцијална инфекција со малициозен софтвер, бидејќи постои голема можност дека е злонамерен софтвер што ги инсталирал тие апликации на вашиот телефон.
 • Брзо празнење на батеријата - имајќи предвид дека малициозниот софтвер може да изврши бројни процеси во заднина, ова исто така ќе влијае на траењето на батеријата. Исто така, внимавајте на загревањето на телефонот во ситуации кога не го користите за некои активности кои бараат процесор.
 • Зголемена потрошувачка на податоци - ова е уште еден знак за потенцијална инфекција со малициозен софтвер, бидејќи малициозниот софтвер може да користи податоци без знаење на корисникот за на пр. преземање апликации, испраќање податоци од телефонот итн.
 • Апликациите често паѓаат - ако одеднаш забележите дека апликациите почнуваат да паѓаат почесто од претходно, постои можност да има малициозен софтвер на вашиот телефон.

Експертите советуваат неколку решенија кои можат да го решат овој проблем. Првата е чистење на кешот, бидејќи малициозен софтвер често го напаѓа интернет прелистувачот, па празнењето на кешот може да го отстрани од меморијата. Потоа тие советуваат да го стартувате телефонот во безбеден режим - во овој режим е неопходно да се бараат потенцијално сомнителни апликации и да се избришат.

Исто така, она што секогаш се советува е да го активирате Play Protect, бесплатна алатка против малициозен софтвер која ја проверува безбедноста на апликациите, како и користење на друг антималвер софтвер. И, се разбира, секогаш постои опција за ресетирање на телефонот, односно враќање на неговите првични поставки, што вклучува бришење на целата содржина на уредот и повторно инсталирање апликации.

Тагови
реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Софтвер

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Read more

Вирусот Medusa ги чисти банакарските сметки на Android корисниците

Read more

Apple најави голема промена за iOS 18

Read more

Google предупредува: Не паѓајте на оваа измама!

Read more
 

Гик

 • filter

14 јули 1974, основана е Европската вселенска агенција

Читај повеќе
 • play_arrow

НАСА објави снимки од спојувањето на две галаксии

Читај повеќе
 • play_arrow

Дефект на Falcon 9 ја приземји ракетата на Маск

Читај повеќе
 • play_arrow

Xbox прибегна кон „хорор стратегија“

Читај повеќе
 • filter

Пиењето во авион има уникатен ефект врз телото

Читај повеќе
 • filter

Како се формираат фосилите? 7 неверојатни примери

Читај повеќе

Популарната апликација постара од Windows доби значително подобрување по над 40 години

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Неистражени длабочини: 10 нерешени океански мистерии

Читај повеќе
 • filter

10 јули 1856 – роден е научникот Никола Тесла

Читај повеќе