Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Главоболка, воспалено грло и течење на носот се едни од најчесто пријавените симптоми на индискиот сој коронавирус во Велика Британија, пишува BBC.

Според истражувањето на професорот Тим ​​Спектор, симптомите на инфекција со т.н. индиски сој или делта варијанта на коронавирусот наводно се разликуваат од оние што ги предизвикуваат претходните варијанти на коронавирусот, а сѐ повеќе пациенти тврдат дека не го изгубиле чувството за мирис и вкус и немале треска, но чувствувале симптоми на настинка - течење на носот, болка во грлото и главоболка.

Ова се податоци собрани врз основа на истражување на примерок од илјадници испитаници кои ги пријавиле своите симптоми преку апликацијата.

„Немаме добри вести“

„Немаме добри вести, гледаме експоненцијално зголемување на бројот на пациенти, особено во северозападот на Англија и Шкотска. Повеќето од нив се млади луѓе на возраст од 20 до 29 години и малку постари од 40 до 49 години. Помладата популација не е имунизирана или вакцинирана само со една доза, со што, се разбира, не се постигнува соодветен имунитет. Смртноста е малку пониска отколку кај британскиот вид, но она што мора да нè загрижи е сè уште т.н. долг ковид, па така Велика Британија дефинитивно има проблем“, рече професорот.

Токму овие неспецифични симптоми пациентите не ги припишуваат на COVID-19, па продолжуваат со вообичаените животни и социјални навики, одат на работа и се забавуваат, мислејќи дека е сезонска настинка.

Професорот апелира на неопходноста од примање на втората доза од вакцината и останување дома веќе при појава на првите симптоми во смисла на главоболка, болки во грлото и течење на носот.

90% од тековните случаи во Велика Британија, наводно, се поврзани со делта варијантата на вирусот, пишува BBC.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Здравје

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Read more

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Read more

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Read more

Е-цигарите се опасни по здравјето, предупредува СЗО и бара построги регулативи

Read more
 

Магазин

  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Читај повеќе

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Читај повеќе

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Читај повеќе

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Читај повеќе
  • play_arrow

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Читај повеќе
  • filter

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Читај повеќе

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Читај повеќе