Кои се симптомите на рак на тенкото црево од кој боледуваше Тина Тарнер?

Легендарната пејачка Тина Тарнер почина на 84-годишна возраст по долго боледување. Тарнер имаше неколку дијагнози, од кои едната е карцином на тенкото црево. Според Центарот за карцином, ракот на тенкото црево обично започнува во мукозата на тенкото црево и може да се прошири од дигестивниот систем во други делови на телото. Повеќето случаи на карцином на дебелото црево се развиваат во горниот дел од тенкото црево.

Статистиката покажува дека ризикот од карцином на тенкото црево е малку поголем кај мажите отколку кај жените, а скоро една третина од сите случаи се дијагностицирани кај пациенти над 65 години.

Лекарите предупредуваат дека голем број на пациенти не реагираат на симптоми навреме, што дополнително го отежнува дијагностицирањето и третманот.

Туморите во тенкото црево можат да го блокираат протокот на храна и да влијаат на варењето. Бидејќи туморот станува поголем, блокадите можат да предизвикаат болка во стомакот, гадење и повраќање. Исто така, туморот кој бавно крвари може да доведе до анемија.

Симптомите на карцином на тенкото црево честопати се нејасни и болеста е тешко да се дијагностицира. Малите тумори во рана фаза може да не предизвикаат видливи симптоми сè додека не се прошири карциномот, што го отежнува раното откривање.

Вообичаените симптоми на рак на тенкото црево вклучуваат:

  • болки во стомакот
  • ненамерно слабеење
  • слабост или замор
  • крв во столицата
  • абдоминален оток.
реклама

Илон Маск: Во иднината нема да има телефони

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

Здравје

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Read more

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Read more

Кое овошје помага во намалување на холестеролот?

Read more

Тест може да ја предвиди Паркинсоновата болест 7 години пред симптомите

Read more
 

Магазин

Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе

Која физичка активност е најдобра за ослободување од болките во грбот?

Читај повеќе

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Читај повеќе

4 работи што треба да ги направите ако ве мачи минатото

Читај повеќе

Топлотен удар и сончаница не е исто: Како да ги разликувате?

Читај повеќе

Голем љубовен хороскоп за лето 2024: Кој ќе го преживее ретрограден Меркур?

Читај повеќе

5 знаци откриваат дали вашето дете е насилник

Читај повеќе
  • play_arrow

Која земја во Европа има најчисто море за капење?

Читај повеќе

5 причини зошто треба да почнете да вежбате со јаже

Читај повеќе