Кои здравствени проблеми ги имаат мажите поради нередовен секс?

Мажите кои немаат редовни сексуални односи, а се постари од 40 години, се изложени на поголем ризик од еректилна дисфункција.

Еректилната дисфункција претставува трајна или повремена неспособност да се постигне и одржи ерекција адекватна за овозможување на сексуални активности. Станува збор за нарушување кое влијае во различни животни сфери на мажите.

Кај помладите мажи еректилната дисфункција е редок проблем. Покрај ризикот од еректилна дисфункција мажите кои немаат редовен секс се изложени и на ризик од рак на простата. Истражувањата покажаа дека почестата ејакулација (од 4 до 7 пати неделно) го намалува ризикот од рак на простата.

Редовниот сексуален живот го одржува машкото здравје. Истражувања покажаа дека луѓето кои редовно имаа секс имаат и понизок крвен притисок. Сексот го чува и здравјето на срцето и крвните садови.

Истражувањата потврдија дека два до три пати неделно ако имате секс намален е ризикот од инфаркт за дури 50 проценти, а истото се однесува и за мозочниот удар.

Сексот го намалува стресот и е природен лек за несоница. Исто така помага во одржувањето на телесната тежина, па дури и во слабеењето.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Љубов и секс

Најчестите женски сексуални фантазии

Read more

Зошто на пролет одеднаш почнувате да зрачите со сексапил?

Read more

Најдобрите секс пози за парови со силно либидо

Read more

Жените кои се сингл подолго време се посреќни во животот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнети пилешки гради

Читај повеќе
  • play_arrow

Корисни трикови како да се ослободите од мачнина

Читај повеќе

Најчестите женски сексуални фантазии

Читај повеќе

Рецепт на денот: Чоколаден банана леб

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет здрави навики за да ја задржите идеалната тежина

Читај повеќе