Кој би го препознал како студент денес еден од најдобите актери во историјата?

Можете ли да го препознаете младиот човек на фотографијата? Стана еден од најдобрите актери на сите времиња.

Станува збор за Роуан Аткинсон, кого многумина го паметат по улогата на Мистер Бин. Роден е во 1955 година во Консет, Англија. По завршувањето на основното и средното образование студирал на Универзитетот „Оксфорд“, и тоа електротехника.

Во доцните 70-ти пишувал и изведувал скечеви во претстави во драмското друштво при Универзитетот „Оксфорд“. Таму запознал многу писатели и актери со кои подоцна соработувал.

Во 1979 година тој ја снимаше емисијата „The Atkinson People“ за BBC 3 Radio 3, која се состоеше од сатирични интервјуа со измислени великани, играни од самиот Аткинсон.

„Mr. Bean“ се појави на британската телевизија ITV во 1990 година, по што се здоби со огромна популарност во дури 245 земји, а само 14 епизоди од серијата беа потребни за да се создаде легенда од неговиот хумор.

30-годишникот во нашиот телевизискиот простор се појави уште во поранешна Југославија во новогодишна ноќна програма во три епизоди, откако го запознавме преку серијата „Blackadder“ (кај позната како „Црна гуја“), во која внесе примеси на британската историја во нејзините разновидни турбулентни периоди.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Филм & ТВ

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Вака се прави тизер за хорор!

Read more

Ен Хатавеј и Џејк Гиленхал ќе играат во втората сезона на популарната Netflix серија Beef

Read more

Продолжува серијалот филмови за Бриџит Џонс - наскоро ќе се снима четвртиот дел

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Читај повеќе
  • play_arrow

Вака се прави тизер за хорор!

Читај повеќе
  • play_arrow

Ен Хатавеј и Џејк Гиленхал ќе играат во втората сезона на популарната Netflix серија Beef

Читај повеќе
  • play_arrow

Продолжува серијалот филмови за Бриџит Џонс - наскоро ќе се снима четвртиот дел

Читај повеќе

ДНК собраа 690.000 денари за лекувањето на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Читај повеќе
  • play_arrow

Кога глумците не глумеа

Читај повеќе
  • play_arrow

За новиот документарец на Netflix велат дека е еден од најморничавите

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најнеочекувани враќања на филмски ликови

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе