Кој дел од телото најчесто прв го губи салото?

Ф.З.
/ 18.05.2024 / 11:38

Губењето килограми е често сложено и предизвикувачко патување, но дали некогаш сте се запрашале каде прво се губи салото?

И покрај вообичаените заблуди, масните наслаги не исчезнуваат туку така. Всушност, процесот на губење на тежината вклучува фасцинантна серија на биохемиски реакции во телото. Знаењето каде одат мастите кога губите тежина може да ви помогне да разберете како вашето тело согорува маснотии и зошто некои начини за слабеење функционираат подобро од другите.

Кога внесувате помалку калории отколку што согорувате, вашето тело ги користи резервите на маснотии за енергија. Ова го активира процесот наречен липолиза, каде што масните клетки ја ослободуваат својата содржина во крвотокот за да се користат како гориво. Овие масни киселини патуваат до ткивата како што се мускулите, каде што се согоруваат за енергија.

Моделот на губење маснотии варира од личност до личност и е под влијание на фактори како што се генетиката, нивото на хормоните и целокупниот начин на живот.

Сепак, вообичаен тренд е дека мастите обично се губат од областите каде што е најлесно достапни, што често значи екстремитети и лице. Така, областите како што се лицето, рацете и нозете може да покажат почетна загуба на сало пред средниот дел или други области каде што мастите се потврдоглави. Сепак, не постои фиксно правило, а индивидуалните искуства може да се разликуваат.

Губењето на телесните масти вклучува комбинација од промени во исхраната, зголемена физичка активност и прилагодување на животниот стил.

Тагови
реклама

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Колку ќе платите за кафе, храна и сладолед на одмор во Грција?

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more

Марс влезе во Бик: Промена на работа, продавање недвижнини

Read more

Фит

5 знаци кои покажуваат дека не јадете доволно

Read more

Како телото ви сигнализира дека не се движите доволно?

Read more

Преработена храна што треба да се јаде и при процесот на слабеење

Read more

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Read more
 

Магазин

Зошто некои мажи не ги завршуваат долгите врски со брак?

Читај повеќе

Внимавајте на овој тивок симптом на топлотен удар за кој можеби не сте знаеле

Читај повеќе

Што ако претерате со јадење сладолед?

Читај повеќе

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Читај повеќе

Лекови со кои треба да бидете внимателни на топло време

Читај повеќе
  • filter

Мистериозен монолит се појави во пустина во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 15 најнеобични инженерски проекти

Читај повеќе
Правило на 5 минути за решавање расправии

Како се решаваат расправии во врската со „правилото на 5 минути“?

Читај повеќе

Германците направија математика: Хрватска е поскапа од Грција и Шпанија

Читај повеќе