УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Кој е човекот кој денеска го мрази цела Хрватска: Ова не му е прв скандал

Хрватска синоќа одигра 1:1 со Италија во третото коло од групната фаза на Европското првенство, а хрватските медиуми главниот виновник го гледаат во холандскиот судија Дени Макелие.

Хрватите имаа сè во свои раце до последната секунда од натпреварот, а потоа Матија Закањи успеа да го совлада Ливаковиќ и да ги уништи соништата на хрватската репрезентација.

Хрватите не го прифаќаат фактот дека се пред елиминација од ЕП, а главниот виновник за неуспехот не го гледаат во нивните лоши игри, туку во Мекелие.

Вечерњи лист објави текст под наслов „Кој е човекот што денес го мрази цела Хрватска? Ни ги украде соништата, а ова не му е прв скандал“.

„Мора да се признае дека Макели натежнуваше за Италијанците речиси од самиот почеток на натпреварот. Ниту играњето со рака на пеналот за Хрватска во 53. минута не му беше веднаш јасно, иако тоа веднаш го виде целиот свет“, стои во текстот.

Тие наведуваат дека ова не му е прва „кардинална“ грешка, туку дека и претходно грешел, а како пример го наведоа мечот меѓу Србија и Португалија во квалификациите за Светското првенство во Катар. Тогаш го поништи победничкиот погодок за Португалија во судиското надополнување кога Стефан Митровиќ ја повлече топката зад гол линијата по ударот на Кристијано Роналдо.

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Фудбал

Голот на Јамал ​​е најубав на ЕУРО 2024

Read more

Давид Бабунски потпиша за Данди Јунајтед, ја доби 10-ката

Read more

Мбапе претставен пред преполн „Бернабеу“

Read more

Избран најдобриот тим на ЕУРО, доминираат Шпанците

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Голот на Јамал ​​е најубав на ЕУРО 2024

Читај повеќе
  • play_arrow

Давид Бабунски потпиша за Данди Јунајтед, ја доби 10-ката

Читај повеќе
  • play_arrow

Мбапе претставен пред преполн „Бернабеу“

Читај повеќе

Избран најдобриот тим на ЕУРО, доминираат Шпанците

Читај повеќе

Унаи Симон ќе паузира до октомври

Читај повеќе

Саутгејт поднесе оставка, не е повеќе селектор на Англија

Читај повеќе
  • play_arrow

Пијаниот Кукуреља пееше за себе и не го исполни даденото ветување

Читај повеќе

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Читај повеќе
  • play_arrow

Родри ги налути Англичаните со провокации за Гибралтар, Мората го потсети каде игра

Читај повеќе