Кој е докторот кој спаси два живота на стадионите во Англија за три месеци?

Овој англиски лекар го врежа своето име меѓу хероите откако во рок од три месеци спаси два живота на фудбалските терени во Англија.

Том Причард спаси навивач на Њукасл пред три месеци на мечот против Тотенхем, кој беше прекинат поради срцевиот удар на трибините.

Причард во таа прилика, како навивач на натпреварот бил присутен во цивилна облека, но со брза реакција му го спасил животот на навивачот. Сѐ се случи во октомври, а по натпреварот тој работеше ноќна смена во болницата Норт Тис во Стоктон.

Речиси идентична ситуација му се случи и на големиот херој синоќа. Овој пат беше на должност, бидејќи работи во англискиот второлигаш Мидлсброу.

Со лекарскиот тим на Мидлсброу беше на гостување кај Блекбурн во Премиер лигата, а со колегата Крис Мозели истрча да му помогне на навивач кој доживеа срцев удар.

Дуото му пружило прва помош и му го спасило животот, иако постариот господин на трибините не давал знаци на живот.

„Блекбурн Роверс со задоволство соопштуваат дека постариот господин, кој доби медицинска помош за време на натпреварот, моментално е во стабилна состојба во болница“, изјави поранешниот англиски шампион.

Несреќата се случи на средината на второто полувреме на трибината „Џек Вокер“. Натпреварот заврши 1:0 во корист на домаќините.

URL
Тагови
реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Чек дис аут

Зошто многу Австралијци вчера излегоа на гласање во костими за капење?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Што се случува во телото ако останеме будни 11 дена?

Read more

Најголемата лага на ЦИА од Студената војна со СССР

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

На кои светски атракции најмногу се жалат туристите?

Читај повеќе

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Читај повеќе

Како правилно да трчате во лето?

Читај повеќе

Олена Зеленска: Никој нема да ми го одземе сопругот, па ни војната

Читај повеќе

Знаци дека се однесувате како да сте му мајка, а не партнерка

Читај повеќе
  • play_arrow

Совети за почетници: Како да зготвите риба?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе
Седум совети како да спиете подобро

Седум совети како да спиете подобро

Читај повеќе

Пет знаци на кои животот радикално ќе им се смени во наредната недела

Читај повеќе