Кој е крал на телефонските чипови?

Конкуренцијата на пазарот на телефонски чипови се интензивира и сè повеќе компании се стремат да бидат лидери во перформансите и да го зголемат уделот на пазарот.

Аналитичката компанија Counterpoint го објави своето глобално истражување на пазарот на процесори за паметни телефони, кое покажува дека Qualcomm и Apple водат кога станува збор за брзината на процесорот, додека MediaTek останува лидер во однос на пазарниот удел.

MediaTek одржува стабилен удел на пазарот од околу 35-40% во текот на претходните квартали, сето тоа благодарение на успехот на неговиот чипсет Dimensity 9200 во премиум сегментот и партнерствата со најголемите кинески производители, како што се Vivo и Oppo.

Сепак, се очекува севкупниот пазар на чипови да забележи мало забавување во текот на четвртиот квартал од 2022 година, поради намалувањето на нарачките од страна на големите кинески производители на мобилни телефони, прилагодувањата на залихите, глобалните макроекономски услови и слабеењето на кинескиот пазар.

Qualcomm забележа помал пораст на пазарниот удел, од 27% во текот на третиот квартал од 2021 година на 31% во истиот период во 2022 година.

Snapdragon чиповите на компанијата се најзастапени во сегментот на премиум телефони, а Qualcomm неодамна објави партнерство со Samsung за опремување на телефонот Galaxy S23 со своите процесори.

Пазарниот удел на Qualcomm се очекува да се намали во текот на четвртиот квартал, поради истите причини наведени во случајот со Mediatek.

Кога станува збор за Apple, компанијата имаше голем раст на полето на чипови во четвртиот квартал од 2021 година и во текот на вториот квартал од оваа година, благодарение на најавата за новиот модел iPhone 14 Pro и другите телефони од линијата, како и чипот A16 Bionic.

Испораките на чипови на Apple се очекува да пораснат во четвртиот квартал од 2022 година.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Хардвер

Бирајќи го идеалниот Bluetooth звучник: 6 работи на кои треба да се внимава

Read more

Дали знаете дека USB стикот има рок на траење?

Read more

Откриени спецификациите на Pixel Tablet на Google

Read more

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Read more
 

Гик

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Читај повеќе