Кој е најздравиот начин да зготвите јајца?

Јајцата се можеби најдобриот избор за добар појадок, но многу е важно да внимавате како ги подготвувате.

Белките се одличен извор на протеини, а жолчките се преполни со витамини и минерали, вели диететичарот Линдзи Венглер.

Но, за да го извлечете најдоброто од јајцата, треба да внимавате како ги подготвувате. Иако не постои погрешен начин за подготовка на јајца, некои методи не се толку здрави.

Многу диететичари и нутриционисти велат дека најнездрав начин за подготовка на јајца е да се пржат на многу масло и на силен оган.

„Ако пржете јајца на путер, би можеле да изгубите некои од здравствените придобивки од јајцата. Јајцата се природно богати со протеини и малку заситени масти, но штом додадете путер, заситените масти во вашето јадење се зголемуваат“; вели диететичарката Кетрин Басбаум.

Диететичарката Тара Томаино додава дека кокосовото масло и маснотиите од сланина се исто така лоши, како и готвењето јајца во тенџере или изматените јајца кои содржат големи количини на заситени масти во форма на крем или сирење.

„Подготвувањето јајца со минимална маснотија или користењето незаситени масти како маслиново масло или масло од авокадо се поздрави алтернативи. Тврдо варени или поширани се начини за подготовка на јајца без потреба од дополнителни масти“, вели Томаино.

„Послужете ги јајцата со дарежлива порција зеленчук за дополнителни хранливи материи и влакна. Лиснат зеленчук како кељ, спанаќ и рукола се одличен додаток на јајцата, како и зеленчукот како аспарагус, брокула, пиперки и кромид“, советува Томаино.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Здравје

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Кардиолог откри 10 критични симптоми на срцеви болести кои не треба да ги игнорирате

Read more

Трите најдобри додатоци за здрави црева, според нутриционист

Read more
 

Магазин

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку совети за безбедност ако одите во Барселона

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои чекори треба да ги преземете ако ве допре медуза?

Читај повеќе

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Читај повеќе

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Читај повеќе

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Читај повеќе

Како Холанѓаните станаа највисоката нација во светот?

Читај повеќе
  • filter

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Читај повеќе

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Читај повеќе