Кој е полицаецот кој со три потези спречи трагедија во Капитол хил?

Видео снимено за време на нападот на приврзаниците на Доналд Трамп врз зградата на Конгресот, веројатно најдобро сведочи за природата на конфликтот што го шокираше светот.

Токму поради тој упад, односно немирите и насилството предизвикано од приврзаниците на Трамп, беше инициран и изгласан импичмент на претседателот во заминување, кој е обвинет за повикување и поттикнување немири.

Најгледаното видео од тој настан го направи новинарот на онлајн изданието на Huffington Post Игор Бобиќ и најдобро покажува дека полицаец со афроамериканско потекло всушност спречил уште поголем конфликт.

URL

Видеото покажува конфронтација меѓу полицаец и група претежно бели бунтовници кои упаднаа во Капитол хил на 6 јануари во обид да го оспорат резултатот од минатогодишните претседателски избори во САД на кои Џо Бајден го победи Трамп.

Видеото брзо стана вирално на социјалните мрежи, а полицаецот беше прогласен за херој бидејќи им се спротивстави на напаѓачите кои постојано му се приближуваа 85 секунди, без употреба на насилство или смртоносна сила.

URL

За време на тој напнат конфликт, полицаецот двапати се повлекуваше по скалите, но експертите велат дека тој всушност не се повлекол, туку дека ја влечел бесната толпа од салата каде што седи Сенатот, тогаш полн со сенатори заштитени од вооружени полицајци, вклучително и еден со полуавтоматско оружје.

Полицискиот оддел во Капитол не го откри идентитетот на полицаецот, но тројца негови пријатели за Washington Post изјавија дека станува збор за Јуџин Гудман од државата Мериленд.

URL

Кирк Буркелтер, професор по право на Правниот факултет во Њујорк и поранешен полицаец во градскиот полициски оддел, за Washington Post изјави дека Гудман со тоа веројатно спречил избувнување на насилен судир и поголема трагедија.

„Ако постапеше поинаку, можеше да има многу повеќе жртви тој ден“, рече тој по проверката на наведените снимки.

„Овие луѓе дојдоа таму со пластични лисици. Не е неразумно да се мисли дека беа подготвени да земат заложници... Полицаецот Гудман значително помогна да се спречи поголема трагедија“.

Инаку, во немирите тој ден беа убиени пет лица.

URL
реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Свет

СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

Read more

Папата пристигна во историска посета на Ирак

Read more

Расте бројот на починати и заразени во Италија

Read more

Во светот годишно се фрла една милијарда тони храна

Read more
 

Вести

СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

Читај повеќе

Не се изгласаа измените на Законот за државјанство, Алтернатива и АА најавија блокирање на други закони

Читај повеќе

843 нови случаи на COVID-19, 11 починати

Читај повеќе

Кривични за шест скопјани за прикажување фалсификувани ПЦР тестови

Читај повеќе

Иницијатива на 38 граѓански здруженија за сестрана заштита на Водно

Читај повеќе

Игор Спасов екстрадиран и сместен во Идризово

Читај повеќе

Доделени годишните новинарски награди на ЗНМ

Читај повеќе

СДСМ ќе поддржи една изборна единица за следните парламентарни избори

Читај повеќе

Кривична за беровци поради организирање прослава во затворен простор

Читај повеќе