Кој е вирусот што зарази 30.000 Mac компјутери?

Истражувачите од безбедносната компанија Red Canary тврдат дека скоро 30.000 Mac уреди низ целиот свет се заразени со мистериозен малициозен софтвер, односно малвер.

Според аналитичарот Тони Ламберт, програмата што ги напаѓа компјутерите „не се однесува како што би очекувале од програма чија мета обично се macOS системите“.

Оваа програма беше наречена Silver Sparrow. Нејзината цел не е позната, но се знае дека „вклучува механизам за самоуништување кој сè уште не бил искористен“, забележуваат истражувачите.

URL

Ова звучи прилично мистериозно, но тоа е затоа што самиот малициозен софтвер сè уште не е истражуван доволно.

Silver Sparrow содржи код што работи на чипот М1 на компанијата Apple, кој е на пазарот од ноември минатата година, што го прави уште еден добро познат малициозен софтвер на кој тоа му успеало.

URL

„Иако досега не забележавме дека програмата направила дополнителна штета, со оглед на карактеристиките на М1 чипот, глобалниот обем кој би можел да има и релативно високо ниво на инфекција, можеме да кажеме дека Silver Sparrow претставува сериозна закана “, рекоа истражувачите.

Според веб-страницата Malwarebytes, овој малициозен софтвер е пронајден на Mac компјутери во дури 157 земји.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Софтвер

Како да блокирате несакани повици?

Read more

Apple ја поднови Siri

Read more

Внимавајте: Новиот Android вирус се преправа дека е ажурирање на системот

Read more

Апликација која споделува најмногу лични податоци – Дали ја користите?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Дали ја откривме најдобрата Суперземја досега?

Читај повеќе

Што подготвуваат од Apple за овој април?

Читај повеќе
  • filter

Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

AlphaDog  - кинескиот одговор на роботското куче на Boston Dynamics

Читај повеќе
  • filter

Samsung летово ќе ги покаже новите смартфони на преклоп

Читај повеќе

Што да направите доколку мобилниот ви падне во вода?

Читај повеќе

Падна одлука: Контаминираната вода од Фукушима сепак ќе заврши во океанот

Читај повеќе

Нура ал Матруши влезе во историјата како првата арапска астронаутка

Читај повеќе

Популарни PlayStation франшизи доаѓаат на мобилни уреди

Читај повеќе