Кој им предизвикува повеќе стрес на жените, мажот или децата?

Факт е дека мажените жени се многу повеќе под стрес од немажените. Тоа е така затоа што имаат повеќе извори на стрес како работата, родителството и бракот. Жените кои се под стрес почесто чувствуваат главоболка, умор и нервоза.

Родителството само по себе е стресно, но интересно е што мажите им создаваат многу повеќе проблеми на жените, отколку децата. Според истражувањата, дури 46 проценти од мажените жени изјавиле дека мажите им создаваат поголем стрес, а дека тоа нема никаква врска со неверство или насилсство.

Факт е дека мажите до 43 година се однесуваат како деца. Некои од нив цел живот се однесуваат како деца. Тоа не се основа само на нивните несериозни ставови за некои животни прашања и однесувања, туку и  на нивното однесување кон децата.

Татковците обично се забавуваат со децата. Како резултат на тоа, децата ги доживуваат како пријатели, сопатници на одмор и учесници во забавни идеи кои им дозволуваат буквално се.

Жените, односно мајките, многу повеќе се занимаваат со воспитувањето на децата, нивното здравје, дисциплина и образование. Ги следат секојдневните навики на децата, има даваат совети и ги бранат од различни лудории. Сепак, децата ги доживуваат мајките како „лоши полицајци“.

Тоа го нарушува нивниот однос и може да доведе до конфликт меѓу родителите. За да чувствува жената помалку стрес поради недостиг на слободно време и чувство на вина, мажот треба со неа да ги дели обврските околу децата и семејството.

Стресот може да доведе до развод, но и до здравствени проблеми. Затоа, обидете се да имате што помалку стрес во животот и повеќе заеднички да уживате со семејството.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Живот

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Read more

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Read more

Како каучот со недели убаво да мириса?

Read more

Психијатар објаснува зошто треба да ја менувате работата на секои 10 години

Read more
 

Магазин

Зошто имаме повеќе секс во зима отколку во лето?

Читај повеќе

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Читај повеќе