Кој најчесто заболува од долг ковид?

И со зголемениот број на вакцинирани луѓе, некои проблеми останаа нерешени. Еден од нив е проблемите со долг ковид, кој погодува 1 од 5 луѓе кои закрепнуваат од COVID-19.

Долгиот ковид е загрижувачки феномен кој може да погоди пациенти кои прележале коронавирус со месеци претходно. Симптомите можат да бидат слични на оние кај COVID-19 и може да влијаат на целото тело.

Со појавата на делта сојот коронавирусот е позаразен, а експертите се загрижени дека тоа може да го зголеми бројот на случаи на долг ковид.

Според истражувањата, 5 до 10% од нехоспитализираните пациенти и приближно 80% од оние кои се хоспитализирани боледуваат од долг ковид.

Истражувањата покажаа кои групи луѓе се повеќе подложни на развој на долг ковид.

Најчестите пријавени симптоми на долг ковид се проблеми со дишењето, губење на осетот за мирис, болки во мускулите и умор, пишува Times of India.

1. Жени

Иако претходните истражувања покажаа дека жените имаат помал процент на смртност и развој на тешки симптоми поврзани со COVID-19, студиите покажаа дека е поголем бројот на жени кои прележале вирус и имале долг ковид.

2. Луѓе постари од 40 години

Со години, имунолошкиот систем почнува побавно да функционира и тоа го прави поизложен на бактерии и вируси. Тоа воедно е и причина зошто од долг ковид почесто се разболуваат луѓе постари од 40 години.

3. Генетски предиспозиции

Студијата покажа дека заболувањето од ковид е почесто меѓу Афроамериканците, што веројатно е резултат од поинакви генетски предиспозиции.

4. Имунокомпромитирани луѓе

Имунокомпромитираните луѓе полесно заболуваат од COVID-19, па со самото тоа и од долг ковид. Студијата покажа дека овие луѓе поради послабиот имунолошки одговор им е потребно многу подолго време да ја преболат болеста.

Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Здравје

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Read more

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Read more
 

Магазин

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе