Кој владеел на Земјата пред диносаурусите?

Диносаурусите владееле со нашата планета милиони години, но тие не биле првите станари. Тогаш кој живеел пред нив?

Сите знаеме за ерата на диносаурусите, тие огромни животни кои царувале на Земјата пред масовен астероид да ги истреби. Но, пред нивната појава некои други живи суштества царувале на планетава.

Џиновски инсекти големи колку денешен орел. Сигурно биле застрашувачка глетка. Мравки со големина на колибри кои плукале киселина. Стоногалки долги колку коли, циновски скорпии и други огромни суштества.

Причината зошто пред диносаурусите постоеле толкави инсекти е тоа што толку назад во земјината историја атмосферата била далеку побогата со кислород. Но, и фактот што не постоеле многу предатори, а со тоа еволуцијата на инсектите не била прекинувана.

Џиновски риби ги населувале и светските океани.

Некои од овие суштества изумреле милиони години пред да се појават диносаурусите. Не е познато зошто исчезнале овие животни за кои со сигурност се знае дека не живееле во ерата на диносаурусите.

Remote video URL
Тагови
реклама

Срам за репрезентацијата: Зошто Арнаутовиќ брутално ги пцуеше македонските фудбалери?

Read more

Пандев: Не издржавме, но таков е фудбалот. Против Украина одиме на сè или ништо

Read more

Дали Македонија ќе го зацементира негативниот рекорд на Украина?

Read more

Како се станува државен првак во бокс со само три месеци тренинг?

Read more

Чек дис аут

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Read more

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Американка тврди дека е магнетизирана од вакцината, сите ѝ се смеат

Read more
 

Магазин

Забранети комбинации на храна што сите ги правиме

Читај повеќе

Колку сон му е потребно на вашето бебе?

Читај повеќе

Пет знаци дека сте во врска со маж кој се плаши од долга врска и брак

Читај повеќе
  • play_arrow

10 HIIT вежби за топење на масните наслаги на стомакот

Читај повеќе

Родители споделуваат причини зошто не би имале деца кога би можеле да го вратат времето

Читај повеќе

Колку јајца треба да јадете дневно?

Читај повеќе

Mozzart за секој гол на Македонија донира милион денари!

Читај повеќе

Основниот рецепт за палачинки од 1967 година

Читај повеќе

Уникатната убавина на Шар Планина конечно ќе биде крунисана во Национален парк

Читај повеќе