Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Колку хранливи состојки ќе внесете во организмот зависи од начинот на кој подготвувате одредени намирници. Многу од нив се поздрави кога ги јадете сирови, советува нутриционистот Ли Холмс.

Одредени намирници со готвењето губат хранливи состојки, додека други во текот на готвењето ослободуваат одредени витамини.

Кои намирници треба да ги јадете свежи, без готвење?

Цвекло

Цвеклото е богато со влакна, витамин Ц, калиум, манган и Б витамини, односно фолати - хранливи состојки кои помагаат во подобрување на имуниот систем, ја подобруваат енергијата и борбата против воспаленија во организмот.

Брокула

Брокулата подготвена на пареа може да биде многу вкусна, но подобро е овој зеленчук да го јадете свеж. Содржи витамин Ц, калциум, калиум, протеини и сулфорафан, природен соединение кое помага во борба против канцер и го забавува стареењето.

Резултатите се објавени во Journal of Agricultural and Food Chemistry и покажаа дека луѓето кои јадат свежа брокула подобро апсорбираат сулфорафан во споредба со оние кои го јаделе зготвен.

Малини, боровинки и капини

Зрнестото овошје е одличен извор на антиоксиданси како антоцијан, витамин Б6, витамин Е и магнезиум. Ако ги готвите, се намалува содржината на витамин Ц.

Црвена пиперка

Ако сакате да ги искористите придобивките од црвените пиперки, секогаш јадете ги свежи. Содржи највисоко ниво на витамин Ц, како и витамин Б6, витамин Е и магнезиум. Проблемот кога ги варите, печете или пржите пиперките е што веднаш се намалува содржината на витамин Ц.

Ако веќе ги готвите, одлучете се за кратко пржење или печење, така ќе сочувате повеќе витамини.

Морков

Морковите се добар извор на бета-каротени, влакна, витамин К1, калиум и антиоксиданси. Иако овој зеленчук е вкусен и како свеж, со готвењето се зголемува содржината на хранливи материи. Варениот морков содржи повеќе бета-каротен, антиоксиданс кој во телото се претвора во витамин А, добар за видот и имуниот систем.

Модар патлиџан

Со готвењето се зголемува нивото на антоцијанин, состојка што се наоѓа во кората. Модриот патлиџан е богат со витамини, минерали, влакна и антиоксиданси.

Домати

Доматите се вкусни и свежи во салата, но и готвени. Содржат ликопен, антиоксиданс што помага во заштита од хронични болести. Ликопенот полесно се апсорбира кога доматите се изложени на висока температура, односно кога се готват.

реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Шеикот ѝ мавташе на бразилска навивачка, тоа не ѝ се допадна на жена му

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа во љубовта

Read more

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Read more

Здравје

Кои се придобивките доколку редовно консумирате чај?

Read more

По колку бразилски ореви смеете да јадете на ден?

Read more

Голем успех во лекувањето на Алцхајмеровата болест, но има и нуспојави

Read more

Што ќе се случи во вашето тело ако јадете по две лажици мед секој ден?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Најдобрите вежби за тенок струк и цврст задник

Читај повеќе

Три зборови кои мажите мразат да ги слушнат од жените

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои немаат среќа во љубовта

Читај повеќе

Кои се придобивките доколку редовно консумирате чај?

Читај повеќе

Идеја за посен ручек: Полнети пиперки со ореви

Читај повеќе
  • play_arrow

Шеикот ѝ мавташе на бразилска навивачка, тоа не ѝ се допадна на жена му

Читај повеќе

Кој им предизвикува повеќе стрес на жените, мажот или децата?

Читај повеќе

Зимска нега: Маска од 4 состојки за бујна и поздрава коса

Читај повеќе

Полицијата во Сан Франциско доби одобрение да користи „роботи убијци“

Читај повеќе