Која храна ги ублажува менструалните болки?

Гасови, малаксаност, чувствителност на дојките, грчеви во стомакот се само дел од промените во телото со кои жените се соочуваат секој месец.

На овие симптоми влијае и начинот на исхрана, а постои храна која може да ги олесни ментруалните болки. Нутриционистката Кристин Ставридис, за британското списание Glamour, откри што треба да јадете за време на менструацијата за да се чувствувате подобро.

„За време на менструалниот циклус телото губи крв, па затоа ви е потребна храна која е богата со железо. Веганите и вегетаријанците за време на менструацијата треба да внесуваат суплементи богати со железо“.

„Исто така, жените треба да го зголемат и внесот на витамин Ц кој ја олеснува апсорпцијата на железото во телото“, советува нутриционистката.

Некои од намирниците кои се богати со железо и витамин Ц се: црвено месо, спанаќ, лиснат зеленчук, печурки, млеко, црвена и зелена пиперка, ананас, јагоди, брокула, карфиол, манго.

Менструалните тегоби ги ослеснуваат и лесните вежби како што е јогата, додека во првите денови од менструацијата се препорачува да не практикувате интензивен тренинг. 

реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Здравје

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Read more

Како да го ублажите чешањето од убодот на комарци?

Read more

Sputnik V штити против сите варијанти, вклучително и делта

Read more

Зошто треба почесто да користите сусам?

Read more
 

Магазин

Што прават бебињата додека се во стомакот на мајката?

Читај повеќе
  • play_arrow

Траги од древни цивилизации на Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Тиквички: Омилениот летен зеленчук кој нуди неверојатни здравствени бенефити

Читај повеќе

Педијатарот кој ги освои срцата на многу родители со една објава на Twitter

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога момче со џиновски дрон прелета низ центарот на Њујорк

Читај повеќе

Пет причини да заминете на одмор на планина

Читај повеќе
  • play_arrow

30 минути тренинг за целото тело

Читај повеќе
  • play_arrow

„Иднината е одржлива“ – ревија на студентите по моден дизајн на ТМФ

Читај повеќе
  • play_arrow

Amazon годишно уништува милиони непродадени уреди

Читај повеќе