Која храна помага да го исчистите телото од никотин?

Сите сме свесни за негативното влијание на цигарите и никотинот врз нашето тело.

Ако сте пасивен пушач, сте се откажале од цигарите или уште сте жесток пушач, најбрзиот начин да го ослободите телото од никотинот е да ги вклучите овие намирници во вашето мени.

Спанаќ

Фолната киселина е многу важна за процесите што се одвиваат во телото, а исто така му помага на телото да се ослободи од никотинот. Спанаќот содржи големи количини на фолна киселина.

Брокула, карфиол, прокељ и зелка

Покрај тоа што овој зеленчук содржи полифеноли кои се покажале како корисни за намалување на разни воспаленија во дигестивниот систем, содржи и антиоксиданси кои го чистат организмот од бројни токсини. Гответе ги што е можно пократко за да ги зачувате сите нивни квалитети.

Зелен чај и витаминска вода

Со пушење цигари, телото ја губи потребната течност и телото многу побрзо дехидрира. Пиењето многу домашна витаминска вода што можете лесно да ја подготвите сами и зелениот чај полн со антиоксиданси ќе ви помогне да го исфрлите никотинот од вашето тело.

Remote video URL
Моркови

Никотинот ја уништува кожата и ја прави безживотна и сува. Ако сакате да се ослободите од оваа грда нуспојава на пушењето, јадете што повеќе моркови. Содржи големи количини на витамини А, К, Ц и Б, кои се главните средства за чистење на телото. Морковот исцедете го во соковник помешан со јаболко и лимон или ставете го во салата.

Киви, лимон и портокал

Покрај водата, никотинот ги отстранува и витамините А, Ц и Е од телото, кои го зајакнуваат имунитетот и му помагаат на телото да се бори против разни инфекции и бактерии. За да ги надоместите изгубените витамини, посегнете по киви или испијте чаша лимонада. Сокот од портокал го хидрира организмот, му ги обезбедува потребните витамини, но и го чисти организмот од никотин. Исцедете два портокали, додадете малку вода и пијте помеѓу оброците.

Тагови
реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Read more

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Read more

Здравје

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Кардиолог откри кое сирење е одлично за здравјето на срцето

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе