Колач со бел и темен крем: Најкремастиот десерт што можете да го направите

Доколку уживате во кремасти десерти, оваа торта особено ќе ви се допадне. Се состои од пандишпан, шлаг и бел и темен крем, чија главна состојка е еурокрем.

Потребни состојки:

за бисквитот:

 • 3 јајца
 • 3 лажици шеќер
 • 3 лажици млеко
 • 3 лажици брашно
 • 1 лажица масло
 • 1 лажичка прашок за печиво
 • 3 лажици чоколадо во прав или какао
 • 3 лажици мелени лешници
 • 150 мл чоколадно млеко

за млекото:

 • 1 л млеко
 • 100 гр шеќер
 • 3 пудинзи од ванила
 • 300 мл слатка павлака
 • 5 лажици бел еурокрем
 • 5 лажици црн еурокрем

за декорација:

 • 200 мл шлаг
 • рендано чоколадо (по избор)
Подготовка:

Прво треба да го направите кремот. Во садот истурете ги пудингот, шеќерот и малку млеко и измешајте. Во тенџере ставете го остатокот од млекото и варете на тивок оган додека не почне да врие. Тргнете го млекото од оган, измешајте го и вратете го за пудингот да се крчка додека не се згусне.

Готовиот пудинг истурете го во сад, покријте го со најлонска фолија и оставете да се излади. Кога пудингот ќе се излади, кратко изматете ја смесата со миксер и поделете ја на два еднакви дела. Во едниот дел додадете го белиот еурокрем, а во другиот црниот, па повторно изматете со миксер.

Изматете го шлагот во сад и еден дел додадете го во белиот крем, а остатокот во црниот. Повторно изматете ги двете смеси и оставете да се изладат.

Кога подготвувате бисквити, прво треба да измешате брашно со прашок за печиво. Јајцата и шеќерот се матат додека не станат пенасти. Додадете масло и млеко и повторно кратко изматете ги состојките. Постепено додавајте брашно со прашок за печиво, чоколадо во прав и мелени лешници и матете на мала брзина.

Тавче со димензии 20х35 см намачкајте со масло и фрлете брашно, па смесата се истурете ја во тавата. Бисквитот треба да се пече на 180 степени околу 25 минути. Откако ќе го извадите бисквитот од рерна, веднаш прелијте го со чоколадно млеко и оставете го да го впие чоколадното млеко и да се излади. Потоа намачкајте го бисквитот со бел крем, а потоа со темен. Изматете го шлагот и премачкајте го преку кремот. Украсете со рендано чоколадо.

Оставете ја тортата неколку часа во фрижидер.

Remote video URL
Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Рецепти

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Read more
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Read more

Грешки во готвењето што го расипуваат вкусот на полнетите пиперки

Read more

5 летни салати  - идеален избор за во жешки денови

Read more
 

Магазин

Како помалку да се потите на високи температури?

Читај повеќе

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Читај повеќе

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Читај повеќе
 • play_arrow

Вреди да вклучите рерна: Најдобриот рецепт за крцкави печени компири

Читај повеќе

Сè што треба да знаете за чистењето на клима-уредот

Читај повеќе

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Читај повеќе

Симптоми на дијабетес кои лесно поминуваат незабележани

Читај повеќе

Изложеност на екстремна жештина во бременоста може да му наштети на здравјето на детето

Читај повеќе
Брзи и лесни летни рецепти

Готвење за двајца: Брзи и лесни летни рецепти

Читај повеќе