Колапс на руското производството на автомобили, пад за 97% во мај

Производството на автомобили во Русија доживеа колапс откако големите производители на автомобили ја напуштија земјата, а западните влади воведоа санкции врз земјата како одмазда за нејзината инвазија на Украина.

Русија произведе 3.700 автомобили во мај, 97 отсто помалку отколку во истиот месец минатата година, објави државната статистичка агенција Росстат доцна во средата.

Производството варира од 95.000 автомобили во јануари и 108.000 во февруари пред да падне на 40.800 во март.

Русија во периодот од јануари до мај годинава произвела вкупно 268.000 возила, што е двојно повеќе од истиот период минатата година.

Производството на камиони и автобуси во мај падна за речиси 40 отсто и 6,5 отсто, соодветно, во споредба со мај 2021 година.

Руската автомобилска индустрија вработува 300.000 луѓе, а уште 3 милиони работат во сродните индустрии.

Само две од 20-те фабрики за автомобили останаа во Русија откако големите производители на автомобили го прекинаа производството и продажбата поради инвазијата на земјата во Украина.

Продажбата на најпопуларниот и најприфатливиот бренд во земјата, Lada, падна за речиси 84 отсто во мај, соопшти Асоцијацијата на европски бизниси.

Министерот за индустрија Денис Мантуров го припиша зголемувањето на цените на возилата од 30 отсто на инфлацијата, порастот на цените на деловите и падот на курсот на рубљата.

Претседателот Владимир Путин претходно во јуни нареди нова стратегија за драстично да се намали зависноста на руската автомобилска индустрија од странска технологија и да се обезбеди нејзината „глобална конкурентност“.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Авто новости

Поглед во внатрешноста на претстојниот теренец EQE на Mercedes

Read more

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Read more

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Read more

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Read more
 

Автомобили

  • filter

Поглед во внатрешноста на претстојниот теренец EQE на Mercedes

Читај повеќе

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Читај повеќе

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Читај повеќе

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе