Колку често ги чистите слушалките?

Слушалките од различни уреди само ги ставаме во ушниот канал без да размислиме дека на нив може да се развијат габи и бактерии, а да не ги спомнуваме видливите наслаги восок.

Inside Edition испрати повеќе слушалки за анализа, а резултатите од лабораторијата покажаа дека содржат голем број габи и бактерии, па дури и опасната Staphylococcus aureus која предизвикува пневмонија. Откриле дури милион различни видови бактерии на еден сет слушалки. Секако, не заборавајте дека има добри бактерии, дури и оние кои не можеме да ги избегнеме. Сепак, слушалките сепак се прилично валкани.

Колку често треба да се чистат слушалките?

Звучи многу едноставно затоа што одговорот на тоа прашање зависи од тоа колку често ги користите. Има луѓе кои одат на трчање со слушалки, се враќаат, потоа ги вадат од увото и ги враќаат во кутија каде собираат бактерии. Ако сте меѓу нив, тогаш сте како повеќето луѓе.

Сепак, здравствените експерти препорачуваат редовно чистење, што значи пред и по секоја употреба.

Експертот за уво, нос и грло Дариус Кохан вели дека ризикувате инфекција ако не ги чистите редовно.

„Слушалките ги чуваме на различни површини, а потоа ги ставаме во увото каде што има многу ушен восок. На нив има бактерии и така добивате инфекција“, вели Кохан, кој советува не само да ги чистите слушалките почесто, туку и да користите различни слушалки кои редовно ги менувате за да го намалите влијанието на бактериите во ушите.

Особено важно е слушалките да ги чистите почесто во текот на летните месеци затоа што повеќе се потите.

Како да ги чистите слушалките?

Слушалките може да ги избришете со марамчиња за дезинфекција што обично ги користите, но не заборавајте да ги исушите пред да ги користите. Веројатно ве интересира дали влажните средства за дезинфекција и слични течности можат да ги оштетат слушалките, па затоа се советува да се користи 70-процентен алкохол или марамчиња за дезинфекција на слушалките. Сепак, внимавајте да не ставите течност во отворите на слушалките и бришете ги со крпа од микрофибер по чистењето.

Можете да употребите и мала количина средство за дезинфекција  - нанесете го на суво марамче и избришете ги слушалките, исушете ги и може да ги ставите во уво.

Remote video URL
Тагови
реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Долг и трнлив пат: Никогаш немало толку многу жени на Олимпијада како денес

Read more

Хардвер

Поглед во новиот таблет Huawei MatePad 11

Read more

Познато кога ќе пристигне редизајнираниот iPad mini

Read more

Познато кога се очекува новиот Samsung Galaxy Watch 4

Read more

Samsung го претстави новиот One UI интерфејс за паметни часовници

Read more
 

Гик

Лиценциран автомобил на Ferrari пристигна во играта Fortnite

Читај повеќе

Snapchat бележи најголем раст, сега има 293 милиони корисници

Читај повеќе

Instagram ќе го преведува вашето Story на повеќе од 90 јазици

Читај повеќе
  • play_arrow

Откриј ја моќта на новиот Asus Zenbook Flip 13 (UX363)

Читај повеќе
  • play_arrow

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Читај повеќе
  • play_arrow

Роверот Perseverance се подготвува да ги земе првите примероци од Марс

Читај повеќе

Русија парично ги казни Facebook и Telegram

Читај повеќе

PES го менува името во eFootball и станува бесплатна

Читај повеќе

Полначот HyperCharge на Xiaomi ќе го полни телефонот за 8 минути

Читај повеќе