Колку често треба да го дезинфицирате мобилниот телефон?

Истражувањата покажуваат дека бактериите на мобилниот телефон можат да преживеат и до четири дена на екранот. 

Сепак, добрата вест е тоа што најновите истражувања покажуваат дека бројот на бактерии кои се задржуваат на рамните екрани на мобилните телефони е незначителен. Тие немаат со што да се хранат, па затоа не можат ниту да се размножуваат. Но, тоа не значи дека не треба да го дезинфицирате телефонот откако ќе се вратите дома од прошетка, работа или продавница.

Површината на вашиот екран е одраз на вашата хигиена. Сите кои ретко ги мијат рацете, а ги користат мобилните телефони кога јадат и ги носат со себе во бања, ќе пренесат многу повеќе бактерии на својот телефон од оние кои не го прават тоа.

Чистењето на мобилните телефони не е толку едноставно, затоа што многу лесно може да направите грешка која ќе му наштети.

За да избегнете оштетување на екранот, користете крпа од микро влакна- мали крпи со кои се чистат наочари или фотоапарат.

Без тешки хемикалии

Со користење на тешки хемикалии може да го оштетите слојот на хемиски премази кој произведувачите ги користат за да го заштитат телефонот од отпечатоци од прсти.

Водоотпорните телефони со IP68 стандард може да ги миете под вода за да ги исчистите темелно. Повеќето флегшип смартфони го имаат овој стандард, но сепак проверете дали и вашиот телефон го поседува.

Користете крпа и гел за дезинфекција или алкохол.

Дури и откако ќе го исчистите мобилниот, мора да бидете внимателни. Најдобриот совет е редовно миење на рацете, а вашиот телефон да го чистите најмалку еднаш дневно.

Remote video URL
реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Мобилни

Google објави тизер за новиот смартфон Pixel – што да очекуваме?

Read more

Блогерите побрзи од Apple: Објавени фотографии од екранот на iPhone 12

Read more

OnePlus го претстави новиот смартфон Nord

Read more

Нови шпекулации: Apple во септември ќе го претстави најновиот iPhone

Read more

Гик

На Арктикот исчезнаа две санти мраз стари 5.000 години

Читај повеќе

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Читај повеќе

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Читај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Читај повеќе

Вакцината на „Novavax“ против COVID-19 успешно произвела антитела

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонци измислија маска која преведува на осум јазици

Читај повеќе

СЗО: Новиот коронавирус најверојатно потекнува од лилјаците

Читај повеќе
  • play_arrow

Crew Dragon успешно ги врати астронаутите на Земјата

Читај повеќе

Трамп сака да ја забрани апликацијата ТikTok, а Microsoft преговара да ја купи

Читај повеќе