Колку чини одржувањето на Bugatti Chiron од 2,5 милиони долари?

Францускиот хиперавтомобил е еден од најскапите воопшто, а само одржувањето е приказна сама за себе.

Кога автомобилот чини 2,5 милиони долари, јасно е дека трошоците за одржување не се мали. Компанијата нуди наменска глобална сервис програма за Chiron и Veyron, но колку чини сето тоа?

Еден ентузијаст за Bugatti од Малезија, Мухамед Ал Кави Замани, го посети салонот на Bugatti во Сингапур за да добие детални информации за одржувањето на неговиот Bugatti Chiron Pur Sport.

Трошоците се претворени од сингапурски во американски долари и не вклучуваат даноци, трошоци за работна сила, превоз и патни трошоци.

Curious to know how much does it cost to own a Bugatti? Let's talk Service and Mantainence of a new 2021 Bugatti Chiron...

Posted by Muhammad Al Qawi Zamani on Tuesday, September 21, 2021

Сервисната програма на Bugatti вклучува тим од 10 високо обучени техничари на Bugatti кои патуваат низ светот и ги сервисираат Chiron и Veyron и се достапни 24 часа на ден.

Првиот сервис се изведува по 14 месеци или 16.000 поминати километри и започнува со замена на моторното масло, филтерот за масло, течноста за ладење и шеснаесет чепови за испуштање. Цената е 24.979 американски долари. Мислите дека е многу? Останете со нас...

Замената на предните карбон-керамички дискови за сопирачките и тампоните за сопирачки чини 58.952 долари. Тука е и замената на течностите за сопирачките, и други делови од системот за сопирање што ќе ја удвојат сумата.

На секои 14-16 месеци ќе треба да ги менувате ултралесните тркала кои чинат 49.958 долари во комплет.

Најверојатно треба да ги менувате гумите на секои 16 до 18 месеци. Имате опции овде, но работите дефинитивно остануваат скапи. На пример, комплет Michelin Pilot Sport Cup PAX или Michelin Pilot Sport Cup 2 KSL чини околу 8.000 американски долари.

Помеѓу 42 и 48 месеци сопствеништво, се менуваат четирите Garrett турбополначи. Тие се по цена од 25.978 американски долари.

Remote video URL

Заменувањето на шофершајбната чини 59.949 долари, додека само метличките на бришачите чинат 3.797 долари. Тука е и бојата Chiron Pur Sport, која чини 55.148 долари, поради што Bugatti предлага перење на автомобилот со специјална опрема без млазници.

Четири години сопственост на Bugatti Chiron Pur Sport, вклучувајќи три промени на маслото, промени на тркала и гуми, замена на системот за сопирачки, калибрација на моторот, еден турбополнач и резервоар за гориво, чини приближно 477.498 долари.

Ве молиме имајте предвид дека оваа цена не вклучува даноци, такси, превоз и патни трошоци на сервисниот тим на Bugatti.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Авто новости

Рекордна продажба на Porsche во првите 9 месеци

Read more

Кога е време за нови бришачи?

Read more

Ford го претстави редизајнираниот Focus

Read more

Хибридниот Honda HR-V наскоро пристигнува во Европа

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Lamborghini Huracan Turbo или Kawasaki H2R - кој е побрз?

Читај повеќе

Рекордна продажба на Porsche во првите 9 месеци

Читај повеќе

Кога е време за нови бришачи?

Читај повеќе
  • filter

Ford го претстави редизајнираниот Focus

Читај повеќе
  • play_arrow

Хибридниот Honda HR-V наскоро пристигнува во Европа

Читај повеќе

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Врвен луксуз: Претставена четвртата генерација Lexus LX 600

Читај повеќе

Како да го заштитите автомобилот од кражба?

Читај повеќе

Дали знаете што сѐ може да направи вашиот автомобил?

Читај повеќе