Колку е опасна „двојната мутација“ на индиската варијанта на коронавирусот?

Со комбинација на две мутации, индиската варијанта на вирусот може полесно да го „избегне“ имунолошкиот систем. Поради тоа и вакцинираните и оние кои прележале COVID-19 може побрзо да се заразат со оваа варијанта, пишува DW.

Индиската варијанта на коронавирусот B.1.617 покажува две значајни генетски промени во површинскиот протеин E484Q и L452R. Овие шифри означуваат точна положба на промената на геномите.

Поединечни мутации се познати веќе подолго време: E484Q е слична на варијантата E484K која се појави во британската, јужноафриканската и бразилската варијанта. Мутацијата L452R може да се најде во калифорниската варијанта CAL.20C.

Но, во Индија овие две мутации сега првпат се појавуваат заедно, поради што се зборува за „двојна мутација“. Фактот дека двете мутации се појавуваат заедно не значи дека оваа варијанта е двојно позаразна или поопасна, тоа научниците треба да го истражат бидејќи засега нема податоци.

Сепак, двојната мутација е само една од причините за катастрофалната ситуација во Индија, каде има повеќе од 18,4 милиони потврдени инфекции. Над 205.000 луѓе починаа со коронавирус или од COVID-19.

Најголемиот проблем е што премногу случаи на инфекции се случуваат истовремено, во еден ден има и до 379.000 нови случаи што резултира со колапс на здравствениот систем кој и онака е лош во одредени делови на земјата.

Сепак, епидемиологот Карл Лотербак се повика на нова студија од Индија за неутрализација според која сегашните вакцини би требало да делуваат и против новата варијанта B.1.617. Според ново британско истражување, вакцините го намалуваат ризикот од инфекција за две третини. Ако се разболите и покрај вакцинирањето, веројатноста да заболите од тежок облик на болеста исто така опаѓа за две третини.

И покрај драматичната ситуација во Индија, СЗО досега индиската варијанта ја класифицира како „variant of Interest“, односно како една од оние на кои треба да обрнеме внимание.

Наспроти тоа, британската варијанта B.1.1.7, јужноафриканската B.1.351 и бразилската P.1 се означени како „variant of Concern“ или варијанти кои загрижуаат.

Тоа е така бидејќи полесно се шират, потешкиот облик на болеста трае подолго и потешко, бидејќи вирусот може да го избегне имунолошкиот систем и за тоа што сегашните вакцини се помалку ефикасни.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Здравје

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Read more

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Read more
 

Магазин

Предлог за ручек: Пикантно пилешко со ориз

Читај повеќе

Студија: Млекото го намалува нивото на шеќерот во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе

За одличен почеток на денот: Смути со какао и цимет

Читај повеќе

Фолна киселина во бременоста: Колку точно е потребно и дали има несакани ефекти?

Читај повеќе

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да слабеете без да броите калории?

Читај повеќе

Октомври е најдобар месец за секс: Кои се причините зошто вам не ви е дојдено до акција?

Читај повеќе

Што се случува во телото кога ќе го замените утринското кафе со зелен чај?

Читај повеќе