Колку јајца треба да јадете дневно?

Ако некогаш сте се прашувале дали јадете премногу или премалку јајца, сега ќе знаете колку треба да јадете на ден.

„Јајцата станаа озлогласени низ историјата. Многу луѓе сè уште мислат дека јајцата го зголемуваат нивото на холестерол, но тоа не е точно“, вели нутриционистката Кери Гласман.

Многу нејзини колеги ги потенцираат придобивките од јадењето јајца. Полни се со масни масни киселини и микроелементи како витамин Б и селен, кои го зајакнуваат имунитетот.

Сепак, само затоа што јајцата имаат многу здравствени придобивки, не значи дека треба да ги јадете во неограничени количини. Всушност постои точен број на јајца што треба да ги консумирате секојдневно за да ги добиете сите придобивки од нив.

Американското здружение за срце препорачува 300 милиграми „добар“ холестерол дневно. Бидејќи јајцата по парче тежат приближно 185 милиграми, идеално е да се изеде јајце и пол на ден, а остатокот од исхраната треба да има помала содржина на холестерол.

Ако, пак, сте на диета и јадете само белки, треба да јадете најмногу 8 белки дневно.

Тагови
реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Здравје

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Read more

Навики кои се штетни за менталното здравје

Read more

Пет видови овошје што можe да предизвикаат мигрена

Read more

Што велат експертите, како треба да се дружите со пријателите кои не се вакцинирани?

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе