Колку храна треба да јадете за да внесете доволно витамини?

Сите знаеме дека овошјето и зеленчукот се добри за нашето здравје, но малкумина знаат колку храна треба да се изеде со цел да се внесат потребните витамини.

Покрај тоа, некои витамини не е лесно да се примат само со внесување на овошје и зеленчук, пишува Bright Side.

1. Витамин А

Го забавува процесот на стареење, ја заштитува еластичноста на кожата и е одговорен за нашата способност да гледаме во темница. Недостатокот се манифестира со кршливи нокти и коса со раздвоени врвови. Се препорачува 1 мг дневно.

2. Витамин Б2

Ја прави нашата кожа нежна и здрава, а косата силна и свиленкаста. Недостатокот води до анемија и слаб имун систем, болни пукнатини околу устата. Се препорачува 1.8 мг дневно.

3. Витамин Ц

Значаен е за здрави коски и еластичност на кожата. Недостатокот лесно се препознава во состојбата на забите, првин доведува до крвавење на непцата па потоа и до губење на забите. Се препорачува 80 мг дневно.

4. Витамин Д

Овој витамин има важна улога во формирањето на нашиот скелет, ја нормализира работата на тироидната жлезда. Потребен е за правилна работа на срцето и за целиот нервен систем. Недостатокот може да доведе до рахитис кај децата. Препорачана доза е 2.5 микрограми.

5. Калиум

Калиумот е мал помошник на срцето. Недостатокот доведува до отоци и кардиоваскуларни болести. Дневната доза е 2.500 мг.

6. Калциум

Калциумот е главна компонента во коските и забите. Недостатокот води до „спонтано“ кршење на коските и деструкција на забите. Не може да биде апсорбиран без магнезиум, витамин Д и протеин. Дневната доза е 1.250 мг.

7. Железо

Железото и протеинските молекули креираат хемоглобин. Железото е одговорно за трансферот на кислород во крвта. Ниското железо води до анемија. Дневната доза е 15 мг.

8. Јод

Потребен е за правилна работа на тироидната жлезда, препорачаната доза е 150 микрограми дневно.

реклама

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Read more

Што се добива кога ќе завариш две Југо коли во една?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more

Здравје

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Read more

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Read more

Фројд, грешка си: Пикањето на емоциите „под тепих“ сепак не е толку страшно?

Read more

Експертите предупредуваат на „тивкиот убиец“ без симптоми

Read more
 

Магазин

Неделен хороскоп од 25 септември до 1 октомври

Читај повеќе

Две причини зошто мажите одлучуваат да стапат во брак

Читај повеќе
  • play_arrow

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Времето за неа стои: Клаудија Шифер се врати на модната писта

Читај повеќе

Пијалаци што не треба да ги пиете ако имате висок крвен притисок

Читај повеќе

4 совети како детето полесно да се одвикне од цуцла

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои често остануваат во лоши и токсични врски

Читај повеќе

12 причини за лош здив - можe да укажуваат на сериозен здравствен проблем

Читај повеќе

Карактерни особини на мажите кои имаат богат сексуален живот

Читај повеќе