Колку може да бидат лажни видеата на социјалните мрежи?

Кога ќе влезете на Instagram лесно е да поверувате дека сите се совршени, никој нема целулит, ниту вишок килограми. Сите се насмеани и среќни, успешни. Лесно е да поверувате во тоа што го гледате.

Многумина не знаат дека најчесто и видеата коишто ги гледаме се лесни за уредување, исто како и фотографиите. Со цел луѓето да станат посвесни за тоа, една од познатите фитнес инфлуенсерки Хејли Медиген одлучи да сподели видео во кое покажа колку е лесно да ги измамите луѓето дури и во видеа.

Иако фотошопот е повеќе застапен кај фотографиите, малкумина забележуваат измами и кај снимките. Всушност, тоа е многу чест начин преку кој познатите нè уверуваат дека изгледаат онака како што се претставуваат, а не онакви какви што навистина се.

„Во свет во кој уредувањето на нашите тела може да се случи со само еден клик, запаметете дека сè што гледате може да биде лажно“, вели таа.

Таа објаснува дека видео монтажата е сè повеќе популарна, уредувањето на видео снимките е едноставно како и уредувањето фотографии. На секого може да му се намали струкот, да му се измазни кожата или мускулите да му изгледаат поголеми. Овие промени секојдневно се случуваат на телата на луѓето за да веруваме дека се реални и потоа уште еднаш да се споредиме со овие уредени верзии, па да се разочараме, објаснува таа.

Не станува збор само за женските тела, туку и за машките. На крајот, таа советува дека не сите се такви какви што се претставуваат. Можеби треба да се сетите на ова видео следниот пат кога ќе бидете премногу строги кон себеси.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Чек дис аут

Лагуна во Аргентина стана розова поради загадување

Read more

Ти си ми најдобар пријател, фејл компилација

Read more

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Read more

Запознајте го Орео, кучето кое помага на болни деца

Read more
 

Магазин

Зошто треба да пиете чај од нане?

Читај повеќе
  • filter

Лагуна во Аргентина стана розова поради загадување

Читај повеќе

Десерт на денот: Сутлијаш со малини

Читај повеќе

Вежби кои го нормализираат крвниот притисок

Читај повеќе

Пет намирници кои помагаат да ги сокриете подочниците

Читај повеќе

Како изгледаат славните личности на Instagram, а како во реалноста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Лоши навики поради кои сте во долгови и не штедите пари

Читај повеќе

Пет знаци кои потврдуваат дека партнерот повеќе не ве привлекува

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе