Колку пати дневно вашите податоци се споделуваат додека сте онлајн?

Студија на Ирскиот совет за граѓански слободи (ICCL) покажа дека податоците на просечниот европски корисник се споделуваат 376 пати на ден.

Податоците за секој корисник на интернет се споделуваат стотици пати секој ден додека компаниите конкурираат за позиции за онлајн рекламирање, сугерира новата студија на Ирскиот совет за граѓански слободи (ICCL). Студијата покажа дека податоците на просечниот европски корисник се споделуваат 376 пати дневно, а на САД дури 747 пати.

Приходите од дигиталното рекламирање се она што ги прави повеќето интернет услуги бесплатни за користење. А за да знаат компаниите кому да постават одредена реклама, ги собираат своите податоци.

Податоците се споделуваат помеѓу брокери кои дејствуваат во име на оние кои сакаат да поставуваат реклами, во реално време, додека веб-страницата се вчитува пред некој што ја посетува. Самите брендови во рекламите не се вклучени во процесот.

Овие информации вклучуваат информации за уредот на кој се вчитува страницата, некои детали за тоа каде се наоѓа тој уред и други информации како што се претходно посетените веб-страници и нивната тема. Се користи за да се обезбеди најрелевантниот понудувач за залихи на страницата. Сето тоа се случува автоматски, во дел од секундата и претставува мултимилионска индустрија.

Податоците за идентитетот не се вклучени, но активистите тврдат дека самата количина на податоци е сепак повреда на приватноста.

„Секој ден, индустријата RTB (Real Time Bidding) го следи она што го гледате, без разлика колку е приватно или чувствително, и снима каде одите. Ова е најголемото прекршување на податоци досега забележано. И тоа се случува секој ден“, вели д-р Џони Рајан, виш соработник во ICCL.

Бројките во извештајот на ICCL не ги вклучуваат резултатите на двата најголеми технолошки гиганти финансирани од приходите од реклами – Meta (сопственик на Facebook) и Amazon.

Тој вели дека изворот на податоци е извор на Google, кој покрива период од 30 дена. Достапно е за индустријата, но не и за јавноста.

Во извештајот на ICCL, меѓу другото, се наведува дека:

  • Податоците за навиките на американските веб-корисници се споделуваат во процесот на продажба на реклами 107 трилиони пати годишно. Европските кориснички податоци се споделени 71 милијарда пати;
  • Приватните податоци на корисници од Европа и САД се испраќаат до компании ширум светот, вклучително и Русија и Кина, без корисниците да имаат никаква контрола што се случува со тие податоци.

Инаку, ICCL веќе покрена неколку тужби против индустријата за дигитално рекламирање, но и против Европската комисија за заштита на податоците. Имено, тие сметаат дека оваа практика на дигитално рекламирање ја нарушува приватноста на корисниците, бидејќи никој досега експлицитно не се согласил со оваа практика.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Интернет

Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Read more

„Закочи“ Instagram

Read more

Илон Маск за првпат им се обрати на вработените во Twitter

Read more

Facebook планира голем редизајн за да се натпреварува со TikTok

Read more
 

Гик

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Читај повеќе

Досега мапирано речиси 25% од морското дно на Земјата

Читај повеќе

5 нови откритија за ѕвездите и галаксиите кои ни ги донесе Gaia

Читај повеќе

Научници од MIT предложија вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Читај повеќе

Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Читај повеќе

Трагите од вонземски живот на Марс се веројатно повеќе од 2 метра под површината

Читај повеќе

Проституцијата и инфантицидот во древниот Рим

Читај повеќе

Археолози тврдат дека го нашле гробот на викингшкиот крал Синозабиот

Читај повеќе

Дали знаете колку ви е заштитен смартфонот од вода?

Читај повеќе