Колку повеќе гориво ви троши автомобилот на минусни температури?

Возењето на кратки растојанија во зима не е економично бидејќи тогаш автомобилот троши најмногу гориво, односно моторот не се загрева.

Има неколку причини за зголемената потрошувачка во зима:

• На моторот му треба малку време за да ја достигне оптималната температура кога работи најефикасно.

• Ладното време го намалува притисокот во гумите, што може да го зголеми отпорот на триење и потрошувачката на гориво (периодично проверувајте го притисокот во гумите).

• Ладниот надворешен воздух е погуст од топлиот, со што се зголемува отпорот при возење и потрошувачката на гориво.

• Во услови кога има снег и мраз на патот, погонските тркала се лизгаат повеќе, што исто така ја зголемува потрошувачката на гориво.

• Побавното возење до 60 км/час (поради зимски услови на патот) исто така негативно влијае на потрошувачката на гориво.

Во просек, на температура од минус 7 Целзиусови степени, автомобилот троши и до 12 отсто повеќе отколку на 25 степени.

Совет е, кога ќе ја стартувате колата, почнете да возите што е можно поскоро, бидејќи така моторот побрзо ќе се загрее.

Тагови
реклама

Плутон влегува во Водолија после 200 години: Што ќе ни донесе?

Read more

Запознајте се со хотелите на Фибула за сезона 2023 и одберете одмор од соништата

Read more

Три најчесни знаци од Зодијакот на кои секогаш можете да се потпрете

Read more

Огромни резерви на гас и нафта откриени во Тунис и Либија

Read more

Авто новости

Од Скопје до Рим со едно полнење на батеријата

Read more

Ferrari: Хакирани сме, но нема да платиме откуп

Read more

Одредени финалистите на Националниот избор за Автомобил на годината во Македонија

Read more

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000 година ќе се продава на аукција

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Од Скопје до Рим со едно полнење на батеријата

Читај повеќе

Ferrari: Хакирани сме, но нема да платиме откуп

Читај повеќе
  • filter

Одредени финалистите на Националниот избор за Автомобил на годината во Македонија

Читај повеќе

Шампионскиот болид на Шумахер од 2000 година ќе се продава на аукција

Читај повеќе
  • play_arrow

Секси Golf

Читај повеќе

Објавен новиот план на ЕУ за забрана на дизелаши и бензинци

Читај повеќе
  • play_arrow

„Франкенштајн“ на тркала

Читај повеќе
  • filter

Lamborghini Urus го помина ирскиот третман во Carlex

Читај повеќе

Audi се откажува од уште еден легендарен модел

Читај повеќе