Колку се разликува баварскиот од германскиот јазик?

Баварскиот е само дијалект на стандардниот германски јазик, но има свои финеси кои го прават различен, на граница на друг јазик.

Баварскиот дијалект спаѓа во групата на јужногермански дијалекти и се зборува во југоисточниот дел од регионот Баварија, скоро во цела соседна Австрија, во дел од швајцарскиот кантон Граубинден, како и во регионот Јужен Тирол во Италија.

Бидејќи стандардниот германски се базира најмногу на централногерманските дијалекти, за говорителите на германскиот јазик, особено странците, баварскиот претставува прилично тешка пречка.

реклама

Чек дис аут

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Фејл компилација: Нарачуваш едно, добиваш друго

Read more

Науката го објасни начинот на движење на летечката змија

Read more

Во Чешка луѓето со забава се збогуваа од коронавирусот

Read more

Нови видеа

play_arrow

Без шеќер, без млеко: Разладете се со овошно сорбе

Read more
play_arrow

Три чекори до послаби и затегнати нозе

Read more
play_arrow

Како солзавецот стана „омилено оружје“ на американските полицајци?

Read more
play_arrow

Голот на Роналдо против Џеноа со брзина од 105 километри на час

Read more
play_arrow

National Geographic со дрон сними документарец за Монт Еверест

Read more
play_arrow

Домашен сладолед на четири начини

Read more
play_arrow

Погледнете го трејлерот за „Cursed“ - новата серија на Netflix

Read more
play_arrow

Неверојатен тајмлапс: Движењето на Сонцето во текот на 10 години

Read more
play_arrow

Колку кардио е потребно за да се стопат наслагите околу стомакот?

Read more
play_arrow

Аргентинците измислија бесконтактен фудбал

Read more
play_arrow

Италија: Нуркачи спасија кит заплеткан во рибарска мрежа

Read more
play_arrow

Што ќе се случи доколку пешачиме секој ден?

Read more