Колку се заработува во Германија: Платите за најпопуларните професии

Германскиот Сојузен завод за вработување објави водич низ платите за професиите со цел да овозможи поголема транспарентност кога станува збор за износите на примањата на одредено работно место.

Водичот содржи просечни износи на платите, односно месечни бруто плати за 100 популарни занимања во Германија.

Листа на дел од платите според различни занимања:

- негувателка 3.174 евра

- фармацевт 4.546 евра

- архитект 4.122 евра

- доктор 6.337 евра

- оптичар 2.407 евра

-пекар 2.319

- продавач во пекарница 1.840 евра

- банкарски службеник 4.990 евра

- градежен инженер 4.999 евра

- професионален шофер 2.567 евра

- наставничка во основно училиште 4.444 евра

- професор во средно училиште 5.577 евра

- логопед 2.714 евра

- продавач 2.445 евра

- шпедитер 3.275 евра

- службеник за социјално осигурување 4.160 евра

- софтвер програмер 5.195 евра

- социјален работник 3.987 евра

- секретарка 3.338 евра

- персонал за чистење 1.911 евра

- психолог 4.626 евра

- болничар 3.511 евра

- специјалист за маркетинг 3.678 евра

- мајстор за глетување 2.819 евра

- машински инженер 6.173 евра

- ѕидар 3.214 евра

- медицинска сестра 3.645 евра

- келнер 1.823 евра

- готвач 2.205

- графички дизајнер 3.180 евра

- чистач на згради 2.105 евра

- фризер 1.666 евра

- инструктор за возење 2.930 евра

- агент во кол центар 2.161 евро

- возач на автобус 2.925.

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Бизнис

Раст на цената на златото по најавата дека Г7 ќе забрани увоз од Русија

Read more

Унгарска MOL го ограничува купувањето горива

Read more

Цените на нафтата стагнираат

Read more

Норвешка ѝ доаѓа на помош на ЕУ откако Русија ја намали испораката на гас

Read more
 

Вести

Усвоени измените со кои трговците во туристичките места ќе можат да работат во недела и на празници

Читај повеќе
  • play_arrow

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Читај повеќе

Одмазда за Калининград: Литванија изложена на голем сајбер напад од Русија

Читај повеќе

Раст на цената на златото по најавата дека Г7 ќе забрани увоз од Русија

Читај повеќе

Одземени лиценците на БЕГ и за дистрибуција и снабдување со топлинска енергија

Читај повеќе

Русија не може да го плати надворешниот долг за првпат по Октомвриската револуција од 1917 година

Читај повеќе

Употребата на придавката за граѓаните на Северна Македонија е ненамерна грешка, велат од Кабинетот на Макрон

Читај повеќе

180 ковид-позитивни во изминатите три дена, починати нема

Читај повеќе

Поевтинуваат бензините и дизелот

Читај повеќе