Колку секс е навистина потребно за среќна врска?

Луѓето се посреќни во врска во која сексот е важен дел, но досегашните истражувања не покажале колку секс е потребно за чувство на задоволство и поврзаност со партнерот.  

Има ли сексот неограничено влијание на стресот или постои доза според која е доволен, се запрашаа научниците од Универзитетот Торонто. Нивното истражување откри колку точно секс е потребно за среќа во долга врска или во брак, пренесе Huffington Post.

Според 23-годишна студија спроведена на 25.000 луѓе, идеално е да се води љубов еднаш неделно. Повеќе секс секако не е лошо, но во подолгите врски и во бракот, количината на среќа останува иста ако станува збор за секс еднаш или двапати неделно, а проблем е ако има помалку од тоа.

„Ова е добар потсетник за паровите да не чувствуваат притисок дека треба да имаат секс секој ден или секој втор ден. Сепак, сексот не треба да се запостави и луѓето треба да се трудат околу него, а со водење љубов еднаш неделно ќе го одржат нивото на интимност и страст“, вели Ејми Мјуиз, авторка на студијата.

Таа додава дека таа количина на секс не се однесува на новите парови, кои по непишано правило почесто имаат секс.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Љубов и секс

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Што е „развод во сон“ и дали треба да се одлучите на ваков чекор?

Read more

Пет корисни совети како да ја вратите страста во врската

Read more

Зошто женетите мажи сакаат да флертуваат?

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе

Кои се протоколите и условите за патување и престој во Грција?

Читај повеќе

Зголемувањето на дозата на антибиотици може да „зајакне“ некои бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Мислиш дека ги знаеш најпознатите лого дизајни?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да му пристапите на куче на безбеден начин?

Читај повеќе